3M™ Versaflo™ Standard Battery TR-630/37347(AAD), for TR-600 PAPR, 1 EA/Case
3M™ PAPR Batteries are for use with certain 3M™ Powered Air Purifying Respirators
Special Price
$374.84
Regular Price
$440.99
| UPC | 00051131373471 |
|---|---|
| 3M ID | 7100035835 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The TR-630 is a lightweight, standard capacity, lithium-ion battery pack for the TR-600 series Powered Air Purifying Respirators (PAPR). It charges in less than 4 hours and features a charge level indicator. The battery pack offers a runtime of 4-12 hours depending on flow setting. PAPR runtime will vary based on battery age, filter loading, filter or cartridge selection, and user selected air flow setting.
- RUNS LONG: Capable of withstanding prolonged use - as much as 12 hours
- EASY TO CLEAN: Dunk and rinse without worries
- CHARGES IN LESS THAN 4 HOURS: Available quickly for back-to-back jobs
- EASY TO INSTALL: Its lightweight, small size securely attaches to PAPR quick and easy
- VISIBLE CHARGE LEVEL READING: For easy runtime scoping and planning
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100035835 |
|---|---|
| Keywords | 70071618170,Powered & Supplied Air Respirators,NIOSH Approved,Versaflo TR-600 Series Powered Air Purifying Respirators,Versaflo Standard Battery TR-630,37347,for TR-600 PAPR,PAPR Parts & Accessories,Heavy Infrastructure,Industrial Maintenance,Facility Sanitation,Emergency Preparedness,3M,Silica |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Color Family | Multi-color |
| Hazard Type | Silica |
| Product Color | Blue Gray |
| Product Number | TR-630 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Composite Finishing Final Finish Paint Preparation Painting Welding |
| Recommended Industry | Aggregates Casting Cosmetics Design & Construction Dry Foods Facility Sanitation Food Safety General Manufacturing Healthcare Heavy Industrial Heavy Infrastructure Industrial Maintenance Manufacturing Nuclear Energy Pharmaceutical Woodworking |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 0.463 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 3.018 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 23.178 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 5.4 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 23.066975267808804 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.0207402739159832 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.0207402739159832 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.1881889763779527 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 9.125196850393701 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 2.125984251968504 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.378 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.463 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 3.018 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 23.178 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 5.4 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 86.33224353062879 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.1464037633613635 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.0207402739159832 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.9133858267716537 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.527559055118111 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.1102362204724407 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1414.732 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 520.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 463.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.074 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.242 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.079 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93183.2572326562 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1078.0604620840513 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 928.8736492635447 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.527 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 421.33 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 910 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 910 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 910 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 14 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 65 |
Write Your Own Review


