3M™ Versaflo™ Spark Arrestor TR-662, for TR-600/800 PAPR 2/BAG
The TR-662 spark arrestor may be used with all TR-600 series filters and cartridges. It helps prevent sparks and other hot particles from damaging the filter/cartridge, and can be used as a cleanable prefilter.
Special Price
$11.95
Regular Price
$14.06
| UPC | 00051131373556 |
|---|---|
| 3M ID | 7100035845 |
| Packaging | Bag |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The TR-662 spark arrestor may be used with all TR-600 series filters and cartridges. It helps prevent sparks and other hot particles from damaging the filter/cartridge and must be used whenever sparks or hot, airborne particles are present in the workplace. The TR-662 spark arrestor also acts as a pre-filter by capturing many of the larger particles that would otherwise be drawn into and load the main filter. The TR-662 may be cleaned and reused in accordance with the User Instructions.
- Protects TR-6000 series filters and cartridges from potential damage due to sparks.
- May reduce operating costs by extending the life of TR-6000 series filters and cartridges.
- May lower operating costs when used as a cleanable pre-filter.
- Flexible application because TR-662 may be used with TR-6600 prefilter.
| 3M ID | 7100035845 |
|---|---|
| Part number | 37355 |
| Keywords | 70071618253,Powered & Supplied Air Respirators,NIOSH Approved,Versaflo TR-600 Series Powered Air Purifying Respirators,Versaflo Spark Arrestor TR-662,for TR-600,800 PAPR,Safety,Mining & Metallurgy,Accessories & Spare Parts,Facility Sanitation,Heavy Infrastructure,Industrial Maintenance,3M,Silica |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Color Family | Gray |
| Hazard Type | Silica |
| Mounting Type | Belt-mounted |
| Net Weight (Metric) | 5.0 g |
| Product Number | 37355 |
| Product Series | TR-600 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Construction Facility Maintenance Metal Processing Painting |
| Recommended Industry | Design & Construction Facility Sanitation Food Safety Healthcare Heavy Infrastructure Industrial Maintenance |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 19.3 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 3.3531326905173495 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.08509843320336274 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.01984160359663898 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.488188976377953 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.07874015748031496 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.488188976377952 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 54.948 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 9.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 11.4 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.2 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 24.1 CM |
| Consumer - Item Quantity | 2 |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3.3531326905173495 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.08509843320336274 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.01984160359663898 lbs |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 54.948 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 38.6 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 9.0 G |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review

