3M™ Versaflo™ Size Reducing Ratchet Comfort Pad M-956/37327(AAD), 10 EA/Case
The M 956 is an adhesive foam pad that can be used on any 3M™ Versaflo™ M Series product.
Special Price
$48.29
Regular Price
$56.81
| UPC | 50051131373278 |
|---|---|
| 3M ID | 7000127693 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The M-957/L-115 Comfort Pad is considered by many, an essential component for working protection; keeping workers focused on the job, without distraction or obstructions. The Comfort/Sweat Pad can be used on any 3M Versaflo M-Series Headgear, L-Series Headgear, H-Series Hood, and Whitecap Helmets.
- EFFICIENTLY DESIGNED: To contour around the temple, eyes and glabella for a perfect fit
| 3M ID | 7000127693 |
|---|---|
| Keywords | 70071562220,Powered & Supplied Air Respirators,Versaflo M-Series Headgear,Versaflo Size Reducing Ratchet Comfort Pad M-956,37327,Safety,Mining & Metallurgy,Headgear Parts & Accessories,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Headgear Type | Headcover |
| Product Color | Black |
| Product Number | M-956 |
| Product Series | M-Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | Marine |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 13.698 G |
| Base - Metric Height Dimension | 161.29 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 11.43 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 125.73 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 14.15750862997789 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.030198920674084532 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.014991433828571675 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.35 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.45 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.95 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.232 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 6.8 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 161.29 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 11.43 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 125.73 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 315.61938123876246 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.5390302310420256 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.14991433828571676 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.125984251968504 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5172.075 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 244.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 68.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 158.73282877311186 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 34.780126482286285 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 15.776 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2320 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2320 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 232 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 29 |
Write Your Own Review


