3M™ Versaflo™ Single Station Battery Charger Kit TR-341N, for Versaflo™ TR-300 PAPR, 1 EA/Case
Charge your 3M™ Powered Air Respirators with Battery Chargers for 3M™ Powered Air Respirators.
Special Price
$289.22
Regular Price
$340.26
| UPC | 00051131173668 |
|---|---|
| 3M ID | 7000052904 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The TR-644N Battery Charger Kit is a complete 4-station battery charger for TR-600 Series Powered Air Purifying Respirators (PAPR). It consists of a TR-944 Power Supply and four TR-640 Cradles.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000052904 |
|---|---|
| Keywords | 70071563616,Powered & Supplied Air Respirators,Versaflo TR-300 Series Powered Air Purifying Respirators PAPRS,Single Station Battery Charger Kit TR-341N,for Versaflo TR-300 PAPR,Safety,Mining & Metallurgy,Battery Chargers,Emergency Preparedness,Cleaning,Cutting,Drilling,General Maintenance,Grinding,Infection Control,Mixing,Powder Coating,Powder Handling,Sawing,Sweeping,3M,Silica |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Hazard Type | Silica |
| Product Number | TR-341N |
| Product Series | TR-Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Cleaning Cutting Drilling General Maintenance Grinding Infection Control Mixing Powder Coating Powder Handling Sawing Sweeping |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 805.1 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 293.31965750545675 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.7749416728504495 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.4180132703731325 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4806.648 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 643.2 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | KIT |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 293.31965750545675 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.7749416728504495 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.4180132703731325 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.251968503937008 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.362204724409449 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4806.648 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 805.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 643.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 23.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 509.2678256470672 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 382.8635830007458 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 173.664 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 270 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 270 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 270 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 27 |
Write Your Own Review


