3M™ Versaflo™ Respiratory Helmet Assembly M-407, with Premium Visor and Flame Resistant Shroud, 1 EA/Case
3M™ Versaflo™ M-Series helmets can help protect your workers from a variety of respiratory and impact hazards while maintaining comfort. They are are lightweight, compact and easy to maintain.
Special Price
$814.59
Regular Price
$958.34
| UPC | 00051131173231 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002395 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The M-407 Assembly includes a M-927 Premium Visor, M-444 Inner Collar, and M-447 Flame Resistant Outer Shroud. The M-927 visor is made of coated polycarbonate. The M-447 shroud is made of Nomex flame resistant fibers. Accessories include earmuffs, peel-offs and a chin strap. Six-strap textile suspension offers excellent comfort and a variety of outer shroud materials available. Easily removable parts allow simple cleaning, maintenance and replacement. Common for most powder handling, paint spraying, and general maintenance applications where the highest level of respiratory protection defined by OSHA and hard hat protection are required or desired.
- DIRECTED AIRFLOW: Built-in air deflector allows users to direct the location of the airflow inside the headgear for increased control and comfort
- MODERN, WELL-BALANCED, COMFORTABLE DESIGN: Headgear is lightweight, with excellent balance for comfort and even weight distribution
- COATED VISOR WITH LARGE VIEWING AREA: Design combines excellent peripheral and downward vision with good optical clarity
- EASILY ADJUSTABLE SUSPENSION: Features an articulating ratchet suspension easily adjusted for the comfort of each individual user
| 3M ID | 7000002395 |
|---|---|
| Part number | M-407 |
| Keywords | 70071562063,Powered & Supplied Air Respirators,ANSI Z89.1 Type I,Class G,Versaflo M-Series Headgear,Versaflo V-Series Supplied Air Valves,Versaflo Respiratory Helmet Assembly M-407,with Premium Visor & Flame Resistant Shroud,Safety,Transportation,Mining & Metallurgy,Headgear,Assembly & Mechanical,Cleaning,Metal Repair,Painting,3M,Silica |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Hoods & Headgear |
| Color Family | Gray |
| Features | Easy Visor Replacement System Lightweight |
| Hazard Type | Silica |
| Headgear Type | Helmet with Visor & Shroud |
| Includes | Premium Visor, Flame Resistant Shroud |
| Material | Polycarbonate |
| Product Color | Black |
| Product Number | M-407 |
| Product Series | M-Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Metal Repair Painting |
| Recommended Industry | General Manufacturing Transportation |
| Supplied Air Respirator Style | Low-Pressure Portable Ambient Air Pump |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 1.202 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 38.1 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 23.5 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.6499563914622284 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.6499563914622284 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 9.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 15.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 9.251968503937007 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.723 FT3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.202 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 38.1 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 23.5 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1686.5072352191949 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.76329081549586 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.6499563914622284 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.511811023622048 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.606299212598426 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 27636.902 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.707 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.202 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94795.87069410359 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 200.6206585882386 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 116.59808122433806 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1553.426 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 52.888 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 119.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 122.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 107.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 44 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 11 |
Write Your Own Review


