3M Versaflo Helmet Respiratory Hard Hat Assembly M-307, With Premium Visor And Faceseal, 1 Ea/Case
3M™ Versaflo™ M-Series helmets can help protect your workers from a variety of respiratory and impact hazards while maintaining comfort. They are are lightweight, compact and easy to maintain.
Special Price
$552.51
Regular Price
$650.01
| UPC | 00051131173170 |
|---|---|
| 3M ID | 7000052874 |
| Packaging | Case |
3M Versaflo Helmet Respiratory Hard Hat Assembly M-307, With Premium Visor And Faceseal, 1 Ea/Case is available to buy in increments of 1
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Versaflo Helmet Hard Hat Respirator Assembly M-307
The M-307 assembly includes a M-927 Visor and M-937 Faceseal. The M-927 visor is made of coated polycarbonate. The M-937 faceseal is made of flame-resistant polyester. Six-strap textile suspension offers excellent comfort and a variety of outer shroud materials available. Easily removable parts allow simple cleaning, maintenance and replacement. Common for most powder handling, paint spraying, and general maintenance applications where the highest level of respiratory protection defined by OSHA and hard hat protection are required or desired.
- DIRECTED AIRFLOW: Built-in air deflector allows users to direct the location of the airflow inside the headgear for increased control and comfort
- MODERN, WELL-BALANCED, COMFORTABLE DESIGN: Headgear is lightweight, with excellent balance for comfort and even weight distribution
- COATED VISOR WITH LARGE VIEWING AREA: Design combines excellent peripheral and downward vision with good optical clarity
- EASILY ADJUSTABLE SUSPENSION: Features an articulating ratchet suspension easily adjusted for the comfort of each individual user
| 3M ID | 7000052874 |
|---|---|
| Part number | M-307 |
| Keywords | 70071562006,Powered & Supplied Air Respirators,ANSI Z89.1 Type I,Class G,Versaflo M-Series Headgear,Versaflo V-Series Supplied Air Valves,Versaflo Respiratory Hardhat Assembly M-307,with Premium Visor & Faceseal,Safety,Transportation,Mining & Metallurgy,Headgear,Assembly & Mechanical,Cleaning,Metal Repair,Painting,3M,Silica |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Hoods & Headgear |
| Color Family | Gray |
| Hazard Type | Silica |
| Headgear Type | Hard Hat with Faceshield & Visor |
| Includes | Premium Visor and Faceseal |
| Material | Polycarbonate |
| Product Color | Black |
| Product Number | M-307 |
| Product Series | M-Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Composite Finishing Final Finish Metal Repair Paint Preparation Painting Welding |
| Recommended Industry | General Manufacturing Transportation |
| Supplied Air Respirator Style | Low-Pressure Portable Ambient Air Pump |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Valve Type | Air Regulating Valve |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 10.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 13.87480315 |
| Base - Customary Width Dimension | 9.251968504 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.922 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 26.035 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 35.242 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 23.5 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.0326620573445715 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.0326620573445715 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 10.25 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 13.874803149606299 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 9.251968503937007 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.761 FT3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.922 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 26.035 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 35.242 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 23.5 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1686.5072352191949 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.145996481378203 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.0326620573445715 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.511811023622048 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.606299212598426 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 27636.902 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.427 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.922 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.267 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.371 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.279 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94769.87457911923 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 171.9605645042045 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 89.4084704290771 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.553 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 40.555 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 44 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 11 |
Write Your Own Review


