3M™ Versaflo™ Replacement Visor Pivot Kit M-960, 1 Pair EA/Case
The M-960 Visor Pivot Kit is a replacement part for all 3M™ Versaflo™ M-Series products.
Special Price
$33.78
Regular Price
$39.74
| UPC | 00051131173323 |
|---|---|
| 3M ID | 7000127694 |
| Packaging | Kit |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Replacement part for all 3M™ Versaflo™ M-Series products.
| 3M ID | 7000127694 |
|---|---|
| Keywords | 70071562238,Powered & Supplied Air Respirators,Versaflo M-Series Headgear,Versaflo Replacement Visor Pivot Kit M-960 1 Pair,Case,Safety,Mining & Metallurgy,Headgear Parts & Accessories,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Headgear Type | Headcover |
| Product Number | M-960 |
| Product Series | M-Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | KT |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Customary Height Dimension | 5.984251969 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.472440945 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.732283465 |
| Base - Metric Gross Weight | 15.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.152 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.012 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.171 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Consumer - Billing Unit | KIT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 19.033549878123377 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.03306933932773164 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.02094391490756337 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.984251968503937 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.47244094488188976 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.732283464566929 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 311.904 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 9.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.152 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.012 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.171 M |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | KIT |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


