3M™ Versaflo™ Replacement Head Suspension M-350, for use with M-300 and M-400 Hardhats 1 EA/Case
The M-350 Suspension is a replacement part for 3M™ Versaflo™ M-300 Series Hardhats and M-400 Series Helmets.
Special Price
$81.20
Regular Price
$95.53
| UPC | 00051131173194 |
|---|---|
| 3M ID | 7000127679 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Replacement head suspension for M-300 and M-400 Series helmets.
| 3M ID | 7000127679 |
|---|---|
| Keywords | 70071562022,Powered & Supplied Air Respirators,Speedglas Welding Helmets 9100 MP Series,Versaflo Replacement Head Suspension M-350,for use with M-300 & M-400 Hardhats,Safety,Mining & Metallurgy,Headgear Parts & Accessories,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Headgear Type | Hardhat with Faceshield |
| Product Color | Black |
| Product Number | M-350 |
| Product Series | M-Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 4.37519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 9 |
| Base - Customary Width Dimension | 8.125984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 108.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 11.113 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 20.64 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.2380992431596678 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.2380992431596678 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.375196850393701 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 9.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 8.125984251968504 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.185 FT3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 108.0 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 11.113 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 22.86 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 20.64 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 435.87612765776714 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.6349313150924474 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.2380992431596678 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.078740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.645669291338583 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.89763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7142.73 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 288.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 108.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.129 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.245 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.226 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92389.94855942468 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 132.27735731092656 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 38.09587890554685 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.514 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 17.28 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


