3M™ Versaflo™ Replacement Forehead Seal M-354, for M-300 Series Hard Hats, 1 EA/Case
The M-354 Forehead Seal is a replacement part for 3M™ Versaflo™ M-300 Series Hardhats.
Special Price
$39.21
Regular Price
$46.13
| UPC | 00051131173200 |
|---|---|
| 3M ID | 7000127680 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Replacement part for 3M™ Versaflo™ M-300 Series Hardhats
| 3M ID | 7000127680 |
|---|---|
| Keywords | 70071562030,Powered & Supplied Air Respirators,Versaflo M-Series Headgear,Versaflo Replacement Forehead Seal M-354,for use with M-300 Hardhat,Safety,Mining & Metallurgy,Headgear Parts & Accessories,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Headgear Type | Hardhat with Faceshield |
| Product Color | Black |
| Product Number | M-354 |
| Product Series | M-Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.477952756 |
| Base - Customary Width Dimension | 7 |
| Base - Metric Gross Weight | 13.154 G |
| Base - Metric Height Dimension | 15.24 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.214 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 17.78 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 20.074004714938564 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.028999605967798797 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.01699984503707591 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.4779527559055118 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 328.954 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 7.711 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 15.24 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.214 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 17.78 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


