3M™ Versaflo™ Replacement Forehead Seal M-154, for M-100 Series Face Shields, 1 EA/Case
The M-154 Forehead Seal is a replacement part for 3M™ Versaflo™ M-100 Series Faceshields.
Special Price
$27.03
Regular Price
$31.80
| UPC | 00051131173149 |
|---|---|
| 3M ID | 7000127602 |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Replacement part for 3M™ Versaflo™ M-100 Series Faceshields.
| 3M ID | 7000127602 |
|---|---|
| Keywords | 70071544962,Powered & Supplied Air Respirators,Versaflo M-Series Headgear,Versaflo Replacement Forehead Seal M-154,for use with M-100 Series Faceshields,Safety,Mining & Metallurgy,Headgear Parts & Accessories,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Headgear Type | Headtop with clear visor |
| Product Color | Black |
| Product Number | M-154 |
| Product Series | M-Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.588188976 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.75 |
| Base - Metric Gross Weight | 6.35 G |
| Base - Metric Height Dimension | 8.89 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.494 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.525 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 7.719991817936392 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.013999353648739726 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.013999353648739726 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 3.5 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.5881889763779528 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.75 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 126.508 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 6.35 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 8.89 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 1.494 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 9.525 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 24.348473893798182 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.026014546937815554 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.013999353648739726 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.984251968503937 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.5905511811023622 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.889763779527559 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 399.0 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 6.35 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 15.2 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.5 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 17.5 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


