3M™ Versaflo™ Radiant Heat Cover M-975N, for M-407, 1 EA/Case
Designed to be used with the 3M™ Versaflo™ M-407 Helmet in high temperature environments by providing improved head, neck and shoulders protection and comfort from radiant heat.
Special Price
$618.02
Regular Price
$727.08
| UPC | 00076308942731 |
|---|---|
| 3M ID | 7100154130 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Designed to be used with the M Series helmet in high temperature environments by providing improved head, neck and shoulders protection. Aluminized aramid fabric. Modular range allowing multiple combinations and different coverage levels in tough environments. Design also allows flip up of over visor and main visor with the fabric fitted to the helmet. For use with 3M™ Versaflo™ Helmet M 407.
- Modular range allows for multiple combinations and different coverage levels
- Compatible with 3M™ Versaflo™ Helmet M-407
- Modular
- Protects against radiant heat
| 3M ID | 7100154130 |
|---|---|
| Keywords | Radiant Heat |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Headgear Type | Headcover |
| Material | Aluminized Fabric |
| Product Color | Silver |
| Product Number | M-975N |
| Product Series | Versaflo |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly |
| Recommended Industry | Foundries |
| Spare Parts | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | Germany |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 373.76 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 424.7458849248407 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.8239997511421985 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.3399991053641401 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 6960.338 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 154.221 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 424.7458849248407 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.8239997511421985 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.3399991053641401 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.3858267716535435 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.975984251968503 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.975984251968503 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6960.338 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 373.76 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 154.221 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 8.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.499 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.799 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91718.68737438263 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 184.0000086421207 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 61.200323982522015 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.51968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.503 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 27.76 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 115.62 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 180 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 12 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


