3M™ Versaflo™ Prefilter TR-6600/37354(AAD), for TR-600 PAPR, 50 EA/Case
The TR-6600 prefilter can extend the service life of the particulate (HE) element of TR-600 series filters and cartridges by capturing large particles that may otherwise clog the HE filter. Frequent prefilter changeout may help optimize PAPR system performance.
Special Price
$298.87
Regular Price
$351.61
| UPC | 50051131373544 |
|---|---|
| 3M ID | 7100021255 |
| Packaging | Bag |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The TR-6600 prefilter can extend the service life of the particulate (HE) element of TR-600 series filters and cartridges by capturing large particles that may otherwise clog the HE filter, reducing Powered Air Purifying Respirators (PAPR) operating costs. The TR-6600 is maintenance free and should be discarded when loaded or damaged.
- REDUCES OPERATING COSTS: By extending the life of TR-600 series filters and cartridge
- COMPATIBLE WITH TR-662: The TR-6600 may be used with TR-662 spark arrestor as well
- USE AND DISCARD: No stressful maintenance needed, just use and discard
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Composite Finishing, Final Finish, Paint Preparation, Painting, Welding
- RECOMMENDED INDUSTRIES: Design and Construction, Facility Sanitation, Food Safety, General Manufacturing, Healthcare, Heavy Industrial, Heavy Infrastructure, Industrial Maintenance, Manufacturing, Pharmaceutical
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100021255 |
|---|---|
| Part number | 37354 |
| Keywords | 70071618246,Powered & Supplied Air Respirators,NIOSH Approved,Versaflo TR-600 Series Powered Air Purifying Respirators,Versaflo Prefilter TR-6600,37354,for TR-600 PAPR,Safety,Mining & Metallurgy,Filters & Pre-Filters,Facility Sanitation,Heavy Infrastructure,Industrial Maintenance,3M,Silica |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered Air Cartridges & Filters |
| Cartridge or Filter Type | Particulate |
| Color Family | Gray |
| Compatible Respirator | TR-600 Series |
| Hazard Type | Silica |
| Net Weight (Metric) | 1.0 g |
| Product Number | 37354 |
| Product Series | TR-600 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Facility Maintenance Metal Processing Painting |
| Recommended Industry | Design & Construction Facility Sanitation Food Safety General Manufacturing Healthcare Heavy Industrial Heavy Infrastructure Industrial Maintenance Manufacturing Pharmaceutical |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.027992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 9 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.814 G |
| Base - Metric Height Dimension | 57.15 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 0.711 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 228.6 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 0.5668495588959682 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.003999185436033679 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.003968320719327796 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 2.25 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.027992125984251968 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 9.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 9.289 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.8 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 57.15 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 0.711 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 228.6 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 71.024315276977 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.06790237675294229 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.03968320719327796 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.51968503937008 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.47244094488188976 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 12.007874015748031 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1163.88 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 18.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.318 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.012 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.305 M |
| Consumer - Item Quantity | 10 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 671.9153595787507 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.8009393985176603 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.19841603596638982 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.6141732283464565 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.89763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11010.72 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 363.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 90.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.168 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.29 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.226 M |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 103557.29372876069 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 130.07273468907778 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 25.00042053176512 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.181102362204726 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.697 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 11.34 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.3 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 6300 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 6300 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 126 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |
Write Your Own Review


