3M™ Versaflo™ Powered Air Purifying Respirator PAPR Assembly TR-612N, BT-64 HD Breathing Tube, Std Batt., HD Belt, 1 /Case
3M™ Versaflo™ TR-600 Powered Air Purifying Respirators are versatile and easy-to-use respiratory protection against certain gas and vapors and combined with filters for protection against particulates.
Special Price
$1,776.03
Regular Price
$2,089.45
| UPC | 00051131278363 |
|---|---|
| 3M ID | 7100176754 |
| Size | Standard |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M Versaflo PAPR Assembly TR-617N includes motor/blower (TR 602N), high capacity battery (TR 632), length adjusting breathing tube (BT 30), easy clean belt (TR 627) and airflow indicator (TR 971). The TR-617N assembly may be combined with 3M Versaflo branded head tops and filters or cartridges to create a complete, compact, lightweight, easy to use PAPR for protection against certain particulates, vapors and gases. The TR-617N assembly may be the preferred choice of customers working in environments with airborne hazards that that include particulates and gases or vapors such as pharmaceutical or food manufacturing.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100176754 |
|---|---|
| Keywords | Heavy Duty Breathing Tube |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered Air Respirator Systems |
| Belt Type | High Durability |
| Cartridge or Filter Included | Yes |
| For Use With | 3M™ Versaflo ™ Powered Air Purifying Respirators |
| Headgear Type | No Headgear Included |
| Includes | Motor/Blower (TR-602N), Standard Battery (TR-630), Battery Charger (TR-641N), Heavy Duty Breathing Tube (BT-64), High Durability Belt (TR-626), Airflow Indicator (TR-973), Spark Arrestor Pre-filter (TR-662), Pre-filter (TR-6600), 2 Caps and Storage Plug (BT-953) |
| Mounting Type | Belt-mounted |
| Product Color | Black |
| Product Number | TR-612N |
| Product Series | TR-600 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Asbestos or Mold Remediation Assembly Demolition General Maintenance Liquid Chemical Handling Machine Operation Painting Powder Coating Powder Handling Spray Coating Spray Insulation Spraying |
| Recommended Industry | Aggregates Automotive Construction Demolition Facility Sanitation Food & Beverage Manufacturing Foundries General Manufacturing Healthcare Heavy Industrial Industrial Maintenance Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Nuclear Energy Oil & Gas Pesticide Application Pharmaceutical Remediation Shutdown Transportation |
| Size | Standard |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 3066.738 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1689.755956283566 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 6.760999970083271 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 6.12999949712558 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 27690.139 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2780.521 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | KIT |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1689.7560173073102 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.760999970083271 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.12999949712558 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.62992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 27690.14 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3066.738 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2780.521 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.67 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.16 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.94 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94342.70837045611 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 332.9994285397702 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 269.72014542484476 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.546 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 122.343 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 118.872 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 44 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 11 |
Write Your Own Review


