3M™ Versaflo™ Powered Air Purifying Respirator Heavy Duty Assembly TR-813N/94246(AAD), 1 EA/Case
| UPC | 00076308942465 |
|---|---|
| 3M ID | 7100150924 |
| Size | Standard |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The TR-800-HIK is a complete Powered Air Purifying Respirator featuring an Intrinsically Safe (IS) motor/blower - certified by UL with an IS rating of Division 1: IS Class I, II, III under standard UL 60079, 6th Edition, 2013. NIOSH approved filters and cartridges help protect against hazards like particulates, nuisance odors, organic vapors and acid gases potentially found in chemical handling, oil and gas refining, and pharmaceutical manufacturing. Includes M-307 Respiratory Hard Hat Assembly with Premium Visor and Faceseal, Intrinsically Safe TR-802N PAPR Unit, TR-830 Intrinsically Safe Battery, TR-838 Battery Attachment Tool, BT-30 Length Adjusting Breathing Tube, TR-626 High Durability Belt, TR-6530N OV/AG/HE Cartridge, TR-6500 Filter Cover, TR-641N Single Station Battery Charger Kit, TR-971 Airflow Indicator, BT-926 High Temperature Breathing Tube Cover, TR-6600 Prefilter (x2), TR-662 Spark Arrestor (x2) and TR-653 Storage and Cleaning Kit. Warning: Respirators help protect against certain airborne contaminants. Before use, the wearer must read and understand the User Instructions provided as a part of the product packaging. Follow all local regulations. In the U.S., a written respiratory protection program must be implemented meeting all the requirements of OSHA 29 CFR 1910. 134 including training, fit testing and medical evaluation. In Canada, CSA standards Z94. 4 requirements must be met and/or requirements of the applicable jurisdiction, as appropriate. Misuse may result in sickness or death. For correct use, consult supervisor and User Instructions, or call 3M Personal Safety Division (PSD) Technical Service in the U. S. A. at 1-800-243-4630. In Canada, call 1-800-267-4414. Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e. g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e. g., U. S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and limitations. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, or death. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100150924 |
|---|---|
| Keywords | Intrinsically Safe |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered Air Respirator Systems |
| Belt Type | High Durability |
| Cartridge or Filter Included | No |
| Headgear Type | No Headgear Included |
| Includes | PAPR Unit TR-802N/94242(AAD), Battery TR-830/94243(AAD), Length Adjusting Breathing Tube BT-30, High Durability Belt TR-626, Air Flow Indicator TR-971 |
| Mounting Type | Belt-mounted |
| Product Number | TR-813N |
| Product Series | TR-800 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Spraying |
| Recommended Industry | Transportation |
| Size | Standard |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 2346.614 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1689.1647582507762 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 5.173398309147043 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 4.5399992067767805 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 27680.451 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2059.309 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | KIT |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1689.1647582507762 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.173398309147043 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.5399992067767805 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 27680.451 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2346.614 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2059.309 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.67 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.147 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.94 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94342.70837045611 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 263.0004556734497 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 199.76085576571757 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.546 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 90.61 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 118.872 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 44 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 11 |


