3M™ Versaflo™ Powered Air Purifying Respirator Easy Clean Assembly TR-814N/94247(AAD), 1 EA/Case
Whether you’re mixing and granulating compounds in a pharmaceutical facility or working with combustible gases in the oil and gas industry, 3M™ Versaflo™ The TR-800 motor/blower with TR-830 battery is intrinsically safe (IS) equipment is essential.* Available in assemblies or ready-to-use kits with everything your team needs to get started. The 3M™ Versaflo™ Powered Air Purifying Respirator TR-800 Motor/Blower, with the 3M™ Battery Pack TR-830 attached, has been tested and classified for intrinsic safety in Hazardous Locations (Exia) by Underwriters Laboratory (UL) for the following: Exia Division 1: IS Class I, II, III; Division 1(Includes Division 2), Groups C, D, E, F, G; T4; Ex ia I Ma; Class I, Zone 0, AEx ia IIB, T4; Class I, Zone 0, Ex ia IIB, T4; Zone 20, AEx ia IIIC, T135; Zone 20, Ex ia IIIC, T135; -20°C ? Ta ? 55° C.
Special Price
$1,994.30
Regular Price
$2,346.23
| UPC | 00076308942472 |
|---|---|
| 3M ID | 7100150923 |
| Size | Standard |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The assembly includes Intrinsically Safe motor/blower (TR 802N), Intrinsically Safe Battery (TR 830N), battery attachment tool (TR 838), Airflow Indicator (TR 971), Easy Clean Belt (TR 627) and Length Adjusting Breathing Tube (BT 30). The TR-814N assembly may be combined with 3M Versaflo branded head tops and filters or cartridges to create a complete easy to use PAPR for protection against certain particulates, vapors and gases. The TR-814N assembly may be the preferred choice in operations where it is important to be able to easily clean the PAPR system.
- THE NEW STANDARD IN PROTECTION: The TR-800 is a PAPR blower rated at Division I for Classes I, II, and III under the most current UL standard (UL 60079, 6th Edition, 2013)
- ASSEMBLY INCLUDES: Intrinsically safe motor/blower TR-802N, intrinsically safe battery TR-830N, battery attachment tool TR-838, airflow indicator TR-971, easy clean belt TR-627, and length-adjusting breathing tube BT-30.
- MORE OPTIONS FOR MORE TASKS: Choose from particulate filters or gas and vapor combination cartridges for protection in a variety of environments (sold separately).
- WORK AT YOUR OWN SPEED: Multiple airflow rates put you in control of your comfort
- COMFORTABLE DESIGN: Headgear used as part of certain PAPRs can accommodate workers with limited facial hair and prescription eyewear
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100150923 |
|---|---|
| Part number | 94247 |
| Keywords | Intrinsically Safe |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered Air Respirator Systems |
| Belt Type | Easy Clean |
| Cartridge or Filter Included | No |
| Headgear Type | No Headgear Included |
| Includes | PAPR Unit TR-802N/94242(AAD), Battery TR-830/94243(AAD), Length Adjusting Breathing Tube BT-30, Easy Clean Belt TR-627/37345(AAD), Air Flow Indicator TR-971 |
| Mounting Type | Belt-mounted |
| Product Number | 94247 |
| Product Series | TR-800 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Composite Finishing Final Finish Paint Preparation Painting Spraying Welding |
| Recommended Industry | Transportation |
| Size | Standard |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 2670.116 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1689.1647582507762 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 5.886598136560366 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 4.225999215992103 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 27680.451 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1916.881 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | KIT |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1689.1647582507762 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.886598136560366 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.225999215992103 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 27680.451 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2670.116 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1916.881 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.67 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.147 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.94 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94342.70837045611 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 295.0005530295847 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 185.9444857945913 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.546 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 84.343 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 118.872 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 44 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 11 |
Write Your Own Review


