3M™ Versaflo™ Peel-Off Visor Covers M-928/37452(AAD), for M-927 Premium Visor, 40 ea/Bag
Used with the 3M™ Versaflo™ M-927 Premium Visor. The M-928/37452(AAD) Visor Cover fits over the premium visor and protects it from scratching or overspray of paint and chemicals. Up to five covers can be attached, one on top of the other.
Special Price
$66.81
Regular Price
$78.60
| UPC | 50051131374527 |
|---|---|
| 3M ID | 7100138631 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Helps protect from scratching or overspray of paint and chemicals.
- Up to 5 can be attached at once.
| 3M ID | 7100138631 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Color Family | Transparent |
| Headgear Type | Headcover |
| Product Number | M-928 |
| Product Series | M-Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Composite Finishing Final Finish Metal Repair Paint Preparation Painting Welding |
| Recommended Industry | Marine |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 10.433 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3.0316596066262997 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.02300082781374828 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.016975594188235573 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 49.68 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 7.7 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 50.382850765701534 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.17998539084773404 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.16975594188235574 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 12.992125984251969 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.755905511811024 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 825.627 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 77.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 1.27 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 33.0 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 19.7 CM |
| Consumer - Item Quantity | 10 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 121.266384265052 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.9199890200974942 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.679023767529423 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 0.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.488188976377952 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.503937007874017 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1987.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 417.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 308.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 2.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 40 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 40 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | BAG |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | ENV |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


