3M™ Versaflo™ PAPR Cover TR-681, for TR-600/800 PAPR, 10 ea/Case
The 3M™ Versaflo PAPR Cover TR-681 is a disposable PAPR Cover designed to help keep the Versaflo TR-600/800 PAPRs clean from debris. It is made from a liquid resistant material that has zippers for convenient donning and doffing. The clear plastic window enables for viewing of the controls and activation of the buttons. The TR-681 covers the PAPR blower, breathing tube and belt.
Special Price
$259.30
Regular Price
$305.06
| UPC | 50638060432162 |
|---|---|
| 3M ID | 7100260718 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- PAPR cover helps keep PAPR clean from debris.
- Made with liquid resistant material.
- Compatible with 3M™ Versaflo™ TR-600/800 PAPRs
- Popular for paint spray application
- Made with no natural rubber latex components
- The TR-681 covers the PAPR blower, breathing tube and belt
| 3M ID | 7100260718 |
|---|---|
| Keywords | PAPR Cover |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Air Source | PAPR |
| Cartridge or Filter Included | No |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | No |
| Includes | 10 PAPR Covers |
| Maintenance Free | Yes |
| Mounting Type | Belt-mounted |
| Product Color | White |
| Product Number | TR-681 |
| Product Series | Versaflo |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Construction Facility Maintenance Metal Processing Painting |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 99.79 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 59.994944793039195 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.21999929143428934 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.21999929143428934 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 983.141 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 99.79 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 599.9499971440888 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.809999096766112 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.1999929143428933 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.55 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9831.419 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3542.556 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 997.9 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 9.017 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 33.02 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 33.02 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90986.40244524584 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 682.9987021166163 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 175.99943314743146 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.15984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.491 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 79.832 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 114.706 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


