3M™ Versaflo™ PAPR Cover TR-381, for TR-300+ PAPR, 10 ea/Case
The 3M™ Versaflo PAPR Cover TR-381 is a disposable PAPR Cover designed to help keep the Versaflo TR-300+ PAPR clean from debris. It is made from liquid resistant material that has zippers for convenient donning and doffing. The clear plastic window enables for viewing of the controls and activation of the buttons. The TR-381 covers the PAPR blower and breathing tube.
Special Price
$167.65
Regular Price
$197.23
| UPC | 50638060431974 |
|---|---|
| 3M ID | 7100260719 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- PAPR cover helps keep PAPR clean from debris.
- Made with liquid resistant material.
- Compatible with 3M™ Versaflo™ TR-300+ PAPR
- Popular for paint spray application
- Made with no natural rubber latex components
- The TR-381 covers the PAPR blower and breathing tube
| 3M ID | 7100260719 |
|---|---|
| Keywords | PAPR Cover |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Air Source | PAPR |
| Cartridge or Filter Included | No |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | No |
| Includes | 10 PAPR Covers |
| Maintenance Free | Yes |
| Mounting Type | Belt-mounted |
| Product Color | White |
| Product Number | TR-381 |
| Product Series | Versaflo |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Construction Facility Maintenance Metal Processing Painting |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 81.6 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 35.885622952348264 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.1798972059428601 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.1798972059428601 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 588.06 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 81.6 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 358.8562295234827 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.9499887090252421 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.7989720594286012 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.125984251968504 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.992125984251969 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.992125984251969 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5880.6 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 884.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 816.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 5.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 33.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 33.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 418.8782981512674 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 345.4026354102914 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 156.672 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1920 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1920 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 192 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 16 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review

