3M™ Versaflo™ Painter`s Supplied Air Respirator Kit SA-100-PSK/37336(AAD), 1 EA/Case
| UPC | 00051131373365 |
|---|---|
| 3M ID | 7000127696 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Built for comfort This kit can help protect your eyes and face while delivering respiratory protection when combined with a supplied air hose. Designed to be lightweight, the respiratory headtop is suited for all-day use and can accommodate your workers with limited facial hair. The cooling valve can help deliver cool air to help keep your painters comfortable in hot environments, while the breathing tube is simple to connect and disconnect to the helmet—thanks to our Quick Release Swivel (QRS). Customizable comfort Based on the task at hand and the contaminants in your work environment, simply select the appropriate headgear, breathing tube, and air source. Most Versaflo products are interchangeable, so you can configure the ideal system based on your environment, contaminants, and personal preferences.
- Includes a V-100 Vortex Cooling Assembly, BT-20L Breathing Tube with BT-922 Breathing Tube Cover, and an M-206 Headtop.
- V-100 Vortex Cooling Assembly helps cool compressed air up to 50 degrees Fahrenheit; The V-100 includes the waist belt, cooling valve, and holder
- M-206 Headtop meets the requirements of the ANSI Z87.1-2010 standard for limited eye and face protection
- Large visor provides wide peripheral and downward lines of sight
- Complete this NIOSH-approved system with a 3M supplied air hose (sold separately)
| 3M ID | 7000127696 |
|---|---|
| Part number | 37336 |
| Keywords | 70071562311,Powered & Supplied Air Respirators,Versaflo Supplied Air Respirators,Versaflo Painter`s Supplied Air Respirator Kit SA-100-PSK,37336,Safety,SAR Systems,Assembly & Mechanical,Cleaning,Painting,Powder Coating,Spraying,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Supplied Air Respirator Systems |
| Air Source | SAR |
| Color Family | Gray |
| Hazard Type | Mold Silica |
| Headgear Type | Headgear with Clear Visor |
| Mounting Type | Belt-mounted |
| Product Color | Gray |
| Pressure Type | High |
| Product Number | SA-100-PSK |
| Product Series | SA-1000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Painting Powder Coating Spray Painting |
| Recommended Industry | Marine |
| Supplied Air Respirator Style | Low-Pressure Portable Ambient Air Pump |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Metric Gross Weight | 2.228 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Unit of Use - Billing Unit | KIT |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2046.004092008184 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 4.9118992014790726 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 3.648650439159724 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 33.528 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.655 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | KIT |
| Unit of Use - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2046.004092008184 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.9118992014790726 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.648650439159724 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.858267716535433 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 33.528 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 2.228 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.655 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 211.64377169748246 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 131.35141580975005 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 59.58 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


