3M™ Versaflo™ Painter`s Hood Assembly with Inner Shroud & Premium Head Suspension S-757, 1 EA/Case
3M™ Versaflo™ S-Series hoods offer a variety of options for faceseals, collars, shrouds, and suspensions, allowing you to choose the respiratory protection that provides the most value and comfort for your team.
Special Price
$113.65
Regular Price
$133.71
| UPC | 00051131373013 |
|---|---|
| 3M ID | 7000052768 |
| Size | Standard |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Lightweight, versatile and easy to maintain, 3M™ Versaflo™ S-Series hoods help protect your workers from a variety of contaminants while maintaining comfort. Whether you want the convenience of fully assembled integrated hoods or the cost-savings of a reusable suspension, you have options designed to work for you.
- S-Series respiratory hoods are specifically designed to work together with your Versaflo™ Respiratory and 3M™ Supplied Air Respirator Systems
- Provides head, face, neck and shoulder coverage from dust and paint spray
- Provides a good field of view.
- Helps protect eyes and face from liquid splash and low energy flying particles and dust
- Head impact protection accessory option available for premium hoods
- Versatile accessories available that can help you adapt the hood to your particular environment
| 3M ID | 7000052768 |
|---|---|
| Part number | 37301 |
| Keywords | 70071533304,Powered & Supplied Air Respirators,Versaflo V-Series Supplied Air Valves,Versaflo Painter`s Hood Assembly with Inner Shroud & Premium Head Suspension S-757,Safety,Transportation,Mining & Metallurgy,Headgear,Assembly & Mechanical,Cleaning,Painting,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Hoods & Headgear |
| Color Family | White |
| Headgear Type | Hood with Inner Shroud & Suspension |
| Product Color | White |
| Product Number | S-757 |
| Product Series | S-Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Composite Finishing Final Finish Paint Preparation Painting Welding |
| Recommended Industry | General Manufacturing Marine Transportation |
| Size | Standard |
| Supplied Air Respirator Style | Low-Pressure Portable Ambient Air Pump |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Valve Type | Air Regulating Valve |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 935.3 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1401.1265227254864 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.06198353821516 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.1190664428504387 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 22960.35 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 507.6 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1401.1265227254864 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.06198353821516 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.1190664428504387 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.511811023622048 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.196850393700787 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22960.35 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 935.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 507.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.225 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.394 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.259 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 99590.75036260308 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 158.73282877311186 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 67.14398657102632 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.21259842519685 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.632 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 30.456 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.25 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 60 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


