3M™ Versaflo™ Over-visor Frame M-961N, 1 EA/Case
Carrier frame to fit the 3M™ Versaflo™ Over-visor M-967N to 3M™ Versaflo™ M-Series Helmets, M-307 and M-407.
Special Price
$128.41
Regular Price
$151.07
| UPC | 00076308942748 |
|---|---|
| 3M ID | 7100154127 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Carrier frame to fit Over visor to select 3M™ Versaflo™ M Series Helmets. Low profile, designed specifically for use with M 307 and M 407 Helmets. For use with 3M™ Versaflo™ Gold Over visor M 967N.
- Designed for 3M™ Versaflo™ M-307 and M-407 helmets
- Modular
- Low profile
- Over-visor
| 3M ID | 7100154127 |
|---|---|
| Keywords | Radiant Heat |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Headgear Type | Headcover |
| Material | Aluminized Fabric |
| Product Number | M-961N |
| Product Series | Versaflo |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly |
| Recommended Industry | Foundries |
| Spare Parts | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | Germany |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 291.659 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 141.96252605103635 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.6429980292657921 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.20499903911523026 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2326.349 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 92.986 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 141.96252605103635 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.6429980292657921 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.20499903911523026 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 1.5346456692913386 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.05 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.676771653543307 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2326.349 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 291.659 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 92.986 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 3.898 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.607 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.499 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96478.53941377174 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 396.00092920434264 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 114.79910916490945 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.85984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.581 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 52.072 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 121.564 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 560 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 560 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 560 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 28 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


