3M™ Versaflo™ Mining Lamp Bracket Kit M-940, for M-Series Hard Hats and Helmets, 1 ea/Case
The 3M™ Versaflo™ Mining Lamp Bracket, M-940, is designed to securely hold a range of fixed and adjustable angle mining lamps. It is compatible with certain M-series hard hats and helmets and is designed for use with Versaflo PAPRs. The bracket is made of a lightweight durable polymer and is cleanable and easy to install. The angle of the bracket is adjustable allowing for a desired lamp light angle and can be used with both cordless and corded mining lamps.
Special Price
$102.59
Regular Price
$120.69
| UPC | 50638060433510 |
|---|---|
| 3M ID | 7100265324 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- SECURE HOLD: Designed to securely hold a range of fixed and adjustable angle mining lamps
- LIGHTWEIGHT: Made of a lightweight durable polymer and is cleanable
- EASY TO INSTALL: And easy to adjust allowing for a desired lamp light angle
- USE WITH: A range of corded and cordless mining lamps
- COMPATIBILITY: With 3M Versaflo M-200, 3M Versaflo M-300, and 3M Versaflo M-400
- Series Faceshields and Helmets. 3M Versaflo TR-300+ Series, 3M Versaflo TR-600 Series, and 3M
- Versaflo TR-800 Series Powered Air Purifying Respirators
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100265324 |
|---|---|
| Keywords | Mining |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Maintenance Free | Yes |
| Mounting Type | Head-mounted |
| Product Color | Black |
| Product Number | M-940 |
| Product Series | Versaflo M-Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Blasting Construction Cutting Demolition Drilling |
| Recommended Industry | Mining |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 7 |
| Base - Customary Length Dimension | 8.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 2 |
| Base - Metric Gross Weight | 69.853 G |
| Base - Metric Height Dimension | 17.78 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 22.225 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 5.08 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 122.499979251927 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.15399950400400253 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.1319995748605736 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2007.415 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 59.874 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 17.78 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 22.225 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 259.98214201152814 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.3849998623213173 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.1319995748605736 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.1248031496062993 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4260.344 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 174.633 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 59.874 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.542 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 23.812 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 7.937 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98004.13301614005 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 143.00000240303865 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 36.95988096096061 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.62992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.606 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 16764.72 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 123.52 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 280 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 280 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 280 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 14 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


