3M™ Versaflo™ M-Series Helmet Assembly with Speedglas™ Welding Shield M-153SG, No ADF, 1 EA/Case
3M™ Versaflo™ M-Series helmets can help protect your workers from a variety of respiratory and impact hazards while maintaining comfort. They are are lightweight, compact and easy to maintain.
Special Price
$103.71
Regular Price
$122.01
| UPC | 00076308942809 |
|---|---|
| 3M ID | 7100168249 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The M-307 assembly includes a M-927 Visor and M-937 Faceseal. The M-927 visor is made of coated polycarbonate. The M-937 faceseal is made of flame-resistant polyester. Six-strap textile suspension offers excellent comfort and a variety of outer shroud materials available. Easily removable parts allow simple cleaning, maintenance and replacement. Common for most powder handling, paint spraying, and general maintenance applications where the highest level of respiratory protection defined by OSHA and hard hat protection are required or desired.
- EASILY ADJUSTABLE SUSPENSION: Features an articulating ratchet suspension easily adjusted for the comfort of each individual user
| 3M ID | 7100168249 |
|---|---|
| Part number | M-153SG |
| Keywords | Versaflo |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Hoods & Headgear |
| Color Family | Black |
| For Use With | 3M™ Speedglas™ 9100V Auto-Darkening Filter |
| Headgear Type | Helmet with Faceshield and Welding Shield |
| Net Weight (Imperial) | 1.3 lb |
| Net Weight (Metric) | 577.0 g |
| Product Color | Black |
| Product Number | M-153SG |
| Product Series | M-Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Cutting Electrical Grinding Manufacturing Metal Repair Welding |
| Recommended Industry | Heavy Industrial Metal Fabrication Metal Production & Fabrication |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Sweden |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 577.0 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1346.1654876065659 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.2720672528067436 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.6069326077949679 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 22059.7 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 275.3 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1346.1654876065659 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.2720672528067436 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.6069326077949679 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.795275590551181 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.181102362204724 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.409448818897637 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22059.7 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 577.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 275.3 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 32.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87630.09652003556 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 103.61726322689246 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 32.7739198964039 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.436 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 14.866 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 54 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 54 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 54 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |
Write Your Own Review


