3M™ Versaflo™ M-930 Visor Lock Kit 5 EA/Bag
The 3M™ Versaflo™ M-930 Visor lock kit is an accessory to 3M™ Versaflo™ M-400 Series Helmets. The lock mechanically attaches the visor frame to the jaw of M-400 series helmets with the intent to prevent lifting of the visor if needed or preferred by users. The lock is sold as a retrofit kit with 5 locks, and can be installed on new or existing helmets. Helmet purchased separately.
Special Price
$282.74
Regular Price
$332.63
| UPC | 00051131279315 |
|---|---|
| 3M ID | 7100198700 |
| Packaging | Bag |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Versaflo™ M-930 Visor lock kit is an accessory to 3M™ Versaflo™ M-400 Series Helmets. Some users might have a preference for a fixed visor without the option to raise. In those instances, the user can install the visor lock, which mechanically attaches the visor frame to the jaw of M-400 series helmets with the intent to prevent lifting of the visor. The lock is sold as a retrofit kit, and can be installed on new or existing helmets. The M-930 visor lock kit is sold in packages of 5. Helmet purchased separately. The lock kit comes with 5 visor locks, 10 screws, and 1 drill guide. Some installation required.
- Restricts lifting the visor frame of an M-400 series helmet, helping to prevent lifting of the visor when preferred/needed for use.
- Locks M-400 series faceshield in the closed position.
- For use with all M-400 series helmets, including the M-401, M-405, M-407, M-407SG and M-409SG.
| 3M ID | 7100198700 |
|---|---|
| Keywords | M-400 Series lock |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Color Family | Gray |
| Eye Protection | Yes |
| Includes | 5 Visor Locks, 10 screws, Drill Guide |
| Material | Metal |
| Product Color | Silver |
| Product Number | M-930 |
| Product Series | M-Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Remediation |
| Recommended Industry | Heavy Industrial Manufacturing Nuclear Energy Oil & Gas Remediation Shutdown |
| Spare Parts | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 14.061 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 9.349997046450786 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.030999198685815636 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.029998300015496294 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 153.219 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 13.607 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 46.74998523225393 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.15499819805170004 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.14999150007748147 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 11.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 766.095 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 68.035 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 1.27 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 21.59 CM |
| Consumer - Item Quantity | 5 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 5 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review

