3M Versaflo Breathing Tube BT-30, Length Adjusting , 1 EA/BAG
3M™ Powered & Supplied Air Breathing Tubes are part of a NIOSH-approved respiratory system
Special Price
$87.90
Regular Price
$103.41
| UPC | 00051131173798 |
|---|---|
| 3M ID | 7100009685 |
| Packaging | Each |
3M Versaflo Breathing Tube BT-30, Length Adjusting , 1 EA/BAG is available to buy in increments of 1
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Versaflo Air Breathing Tube BT-30
The 3M Versaflo BT-30 Breathing Tube connects any Versaflo Head top to any Versaflo air source. All BT-Series breathing tubes feature the innovative 3M Quick Release Swivel (QRS) connection for maximum comfort and ease of use. It features a flexible helix that adjusts to the appropriate length for the individual wearer. Recommended application includes assembly, facility maintenance, grinding, machine operations, painting and sanding.
- UNIVERSAL CONNECTION: Connects any Versaflo Head top to any Versaflo air source
- COMFORT AND EASE: Innovative 3M Quick Release Swivel (QRS) connection for maximum comfort and ease of use
- FULLY ADJUSTABLE: Features a flexible helix that adjusts to the appropriate length for the individual wearer
- VERSATILITY: Suitable for use in assembly, facility maintenance, grinding, machining, painting and sanding operations
- SLIM DESIGN: Lightweight, compact and well-balanced
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100009685 |
|---|---|
| Part number | 17379 |
| Keywords | 70071563749,Powered & Supplied Air Respirators,Versaflo V-Series Supplied Air Valves,Versaflo Length Adjusting Breathing Tube BT-30,Safety,Transportation,Mining & Metallurgy,Breathing Tubes,Assembly & Mechanical,Cleaning,Metal Repair,Painting,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Headgear Type | Loose Fitting |
| Material | Vinyl |
| Product Color | Black |
| Product Number | 17379 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Composite Finishing Final Finish Metal Repair Paint Preparation Painting Welding |
| Recommended Industry | General Manufacturing Transportation |
| Supplied Air Respirator Style | Versaflo™ AP-600 Portable Panels |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 15.87480315 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.95 |
| Base - Customary Width Dimension | 14.25 |
| Base - Metric Gross Weight | 223.621 G |
| Base - Metric Height Dimension | 40.322 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.953 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 36.195 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 441.1211184627094 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.49299991532044507 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.44999875108128473 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 15.874803149606299 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.95 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 14.25 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 7228.68 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 204.116 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 40.322 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.953 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 36.195 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


