3M™ Versaflo™ Industrial Hard Hat with Hood PAPR Kit TR-600-IHK, 1 EA/Case
| UPC | 00638060435090 |
|---|---|
| 3M ID | 7100307878 |
| Size | Standard |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M Versaflo Powered Air Purifying Respirator TR-600-ECK is a compact, lightweight, easy-to-use PAPR for protection against certain particulates, vapors and gases. It includes everything required to get started. The kit includes S-433 Hood Assembly, TR-614 PAPR Assembly (includes TR-602N motor/blower, TR-630 Standard Lithium-ion Battery, BT-30 Length Adjusting Breathing Tube, TR-627 Easy Clean Belt and TR-971 Airflow Indicator), TR-6710N (HE) Filter for particulates and TR-6700FC filter cover, TR-641 Single Station Battery Charger, and BT-922 disposable breathing tube cover. Warning: Respirators help protect against certain airborne contaminants. Before use, the wearer must read and understand the User Instructions provided as a part of the product packaging. Follow all local regulations. In the U.S., a written respiratory protection program must be implemented meeting all the requirements of OSHA 29 CFR 1910. 134 including training, fit testing and medical evaluation. In Canada, CSA standards Z94. 4 requirements must be met and/or requirements of the applicable jurisdiction, as appropriate. Misuse may result in sickness or death. For correct use, consult supervisor and User Instructions, or call 3M Personal Safety Division (PSD) Technical Service in the U. S. A. at 1-800-243-4630. In Canada, call 1-800-267-4414. Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e. g. , for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e. g. , U. S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and limitations. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, or death. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100307878 |
|---|---|
| Keywords | Versaflo |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered Air Respirator Systems |
| Belt Type | High Durability |
| Cartridge or Filter Included | Yes |
| Cartridge or Filter Type | TR-6530N |
| Headgear Type | Hood with Hard Hat |
| Includes | TR-602N PAPR Motor/Blower, S-607 Replacement Hood w/Inner Shroud, S-960 S-Series Hood Hard Hat Adapter, H-701SFR-UV Hard Hat UV White Ratchet, TR-6530N OV/AG/HE Cartridge, TR-6500FC Filter Cover, TR-632 High Capacity Battery, TR-641N Standard Battery Charger Kit, BT-30 Length Adjusting Breathing Tube, TR-626 High Durability Belt, TR-6600 Prefilter, TR-971 Air Flow Indicator, TR-653 TR-600 Clean/Store Plugs, TR-681 PAPR Cover, BT-957 Storage Plugs |
| Mounting Type | Back-Mounted |
| NIOSH Cartridge or Filter Assigned Color Coding | Magenta/Yellow |
| Product Number | TR-600-IHK |
| Product Series | TR-600 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Decontamination/Site Decommissioning Manufacturing Powder Handling |
| Recommended Industry | Energy Manufacturing Pharmaceutical |
| Size | Standard |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Metric Gross Weight | 3556.617 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Unit of Use - Billing Unit | KIT |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4137.3585896778095 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 7.840998295451928 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 7.840998295451928 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 67799.16 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 3556.617 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | KIT |
| Unit of Use - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4137.3585896778095 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.233997917557565 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.840998295451928 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 20.3748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 67799.16 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4188.471 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3556.617 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 51.752 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.195 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 36.195 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92206.87732714048 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 202.0000027778245 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 141.13796711351208 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.75 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.511 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 64019.105 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 116.205 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 18 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 18 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 18 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


