3M™ Versaflo™ Hood with Integrated Head Suspension, S-433L-5, Medium/Large, 5 EA/Case
3M™ Versaflo™ S-Series hoods offer a variety of options for faceseals, collars, shrouds, and suspensions, allowing you to choose the respiratory protection that provides the most value and comfort for your team.
Special Price
$309.50
Regular Price
$364.12
| UPC | 00051131170834 |
|---|---|
| 3M ID | 7000029981 |
| Size | Medium/Large |
| Packaging | Case |
3M™ Versaflo™ Hood with Integrated Head Suspension, S-433L-5, Medium/Large, 5 EA/Case is available to buy in increments of 1
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M S-433L-5 Versaflo Hood with Integrated Head Suspension
S-Series visors have an excellent field of view with reduced curvature for decreased reflections and glare. Their new design, plus their protective shipping cartons, minimize the potential for visor creasing and visual distortion. The design of the comfort suspension hood and headcover more closely profiles the wearer’s head for a more streamlined, less bulky appearance. S-Series wearers benefit from excellent airflow distribution for improved comfort. It also features the innovative 3M Quick Release Swivel (QRS) connection with compatible 3M breathing tubes. Recommended for automotive, food and beverage manufacturing, manufacturing, military maintenance, repair and operation (MRO), pharmaceutical and transportation industries.
- ALL-DAY COMFORT: Designed to provide optimal comfort with easily adjustable suspension and comfort pads
- VERSATILITY: S-Series hoods and headcovers can be used in dozens of different Powered Air Purifying Respirator and Supplied Air Respirator combinations
- EXCELLENT AIRFLOW: Directs air into headgear that may make hot environments more tolerable and reduce visor fogging
- HIGH PERFORMANCE–APF: An APF of 1000 making them suitable for a wide range of applications and working environments
- FAST ASSEMBLY: The breathing tube can be quickly removed with only one hand by squeezing the breathing tube clips
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000029981 |
|---|---|
| Part number | S-433L-5 |
| Keywords | 70071533171,Powered & Supplied Air Respirators,Versaflo V-Series Supplied Air Valves,Versaflo Hood with Integrated Head Suspension S-433L-5,Medium Large,Safety,Transportation,Mining & Metallurgy,Headgear,Assembly & Mechanical,Cleaning,Painting,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Hoods & Headgear |
| Color Family | White |
| Headgear Type | Hood with Suspension |
| Material | Polypropylene Coated Non-woven Polypropylene |
| Product Color | White |
| Product Number | S-433L-5 |
| Product Series | S-Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Painting |
| Recommended Industry | General Manufacturing Transportation |
| Size | Medium/Large |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 8.12480315 |
| Base - Customary Length Dimension | 5 |
| Base - Customary Width Dimension | 9.125984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 137.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.637 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 12.7 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 23.18 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 370.73413516905777 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.3020332991932823 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.3020332991932823 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 8.124803149606299 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 9.125984251968504 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 6075.244 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 137.0 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 20.637 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 12.7 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 23.18 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 992.3071027244416 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.2500378478588607 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.5101664959664114 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.05511811023622 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.881889763779526 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.511811023622047 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16261.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1020.6 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 685.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 50.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101970.67638229765 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 238.0992431596678 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 135.91498463697704 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.39370078740158 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.671 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 61.65 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.28 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 450 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 450 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |
Write Your Own Review


