3M™ Versaflo™ High Temperature Breathing Tube Cover BT-926/L-199SG, 1 EA/Case
A high temperature breathing tube cover used to help protect the breathing tube when used in high temperature environments.
Special Price
$149.25
Regular Price
$175.59
| UPC | 00051135894514 |
|---|---|
| 3M ID | 7000052729 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Breathing Tube Cover
- High Temp Applications
- Replacement Part
| 3M ID | 7000052729 |
|---|---|
| Keywords | 70071516556,Powered & Supplied Air Respirators,Welding Safety,ANSI Z87.1-2010,Adflo Power Air Purifying Respirators PAPR,Headgear L-Series,Versaflo High Temperature Breathing Tube Cover BT-926,L-199SG,Safety,Mining & Metallurgy,Breathing Tubes,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Features | Respiratory Accessory |
| Material | Nomex |
| Product Color | Black |
| Product Number | BT-926/L-199SG |
| Product Series | BT Series |
| Product Type | simple |
| Purpose | Exclude |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Facility Maintenance Grinding Machine Operation Sanding Welding |
| Recommended Industry | Construction Heavy Infrastructure Industrial Maintenance |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Welding | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 5.984251969 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.850393701 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.811023622 |
| Base - Metric Gross Weight | 93.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 15.2 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.7 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 17.3 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 75.41997761160877 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.20502990383193614 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.1929044794117679 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.984251968503937 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.8503937007874016 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.811023622047244 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1235.912 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 87.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 15.2 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.7 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 17.3 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review

