3M Versaflo Filter High Efficiency TR-6710N-5 / 37357(AAD), for TR-600 PAPR, 5 EA/Case
3M™ Versaflo™ Powered Air Respirator Filters, TR-600 & TR-800 Series is our range of filters for use with 3M™ Versaflo™ Powered Air Respirators TR-600 & TR-800 Series and a 3M™ approved headtop, hood or facepiece. Filters are available in a range of options covering particulate only hazards, or for hazards containing a combination of gas, vapor and particulates.
Special Price
$288.93
Regular Price
$339.92
| UPC | 50051131373575 |
|---|---|
| 3M ID | 7100028247 |
| Packaging | Case |
3M Versaflo Filter High Efficiency TR-6710N-5 / 37357(AAD), for TR-600 PAPR, 5 EA/Case is available to buy in increments of 1
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Versaflo Filter TR-6710N-5 / 37357(AAD), High Efficiency, for TR-600 PAPR
The TR-6530N is a filter combination of our High Efficiency (HE) particulate filter and our Organic Vapor/Acid Gas (OV/AG) cartridge, for use with TR-600 series Powered Air Purifying Respirators. This filter/cartridge may be suitable for operations where the primary hazard is airborne debris, particulate and/or certain organic vapors like acid gases. 3M recommends the use of the TR-6500FC filter cover to help protect the filter/cartridge from physical damage. The filter cover is also used to hold the TR-6600 prefilter (or TR-662 spark arrestor) in place. For maximum PAPR system run time, select the TR-632 High Capacity Battery when using this cartridge. NIOSH approval: OV/SD/HC/CL/HF/HE
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100028247 |
|---|---|
| Keywords | 70071618279,Powered & Supplied Air Respirators,NIOSH Approved,Versaflo TR-600 Series Powered Air Purifying Respirators,Versaflo High Efficiency Filter TR-6710N-5,37357,for TR-600 PAPR,Filters & Cartridges,Industrial Maintenance,Facility Sanitation,Heavy Infrastructure,Emergency Preparedness,3M,Silica |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered Air Cartridges & Filters |
| Color Family | Black |
| Compatible Respirator | TR-600 Series |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | Yes |
| Hazard Type | Silica |
| NIOSH Cartridge or Filter Assigned Color Coding | Magenta |
| Product Color | Black |
| Product Number | TR-6710N-5 |
| Product Series | TR-Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Composite Finishing Final Finish Paint Preparation Painting Welding |
| Recommended Industry | Design & Construction Facility Sanitation Food Safety General Manufacturing Healthcare Heavy Industrial Heavy Infrastructure Industrial Maintenance Manufacturing Pharmaceutical |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 344.2 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 168.07519638661324 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.7588311064403487 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.5998778154050519 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2754.259 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 272.1 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 840.3760429568104 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.794155532201743 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.000491388336184 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.196850393700787 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.866141732283465 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13771.296 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.721 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.361 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 370.3766004705943 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 263.94623877822283 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 119.724 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 88 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 11 |
Write Your Own Review


