3M™ Versaflo™ High Durability Hood with Integrated Head Suspension S-533L, Medium/Large, 1 EA/Case
The 3M™ Versaflo™ S-533L Hood is approved for use with certain 3M™ Powered Air Purifying and Supplied Air Respirator Systems.
Special Price
$97.71
Regular Price
$114.95
| UPC | 00051131170872 |
|---|---|
| 3M ID | 7000052767 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
It features the innovative 3M™ Quick Release Swivel (QRS) connection with compatible 3M breathing tubes.
- Size: Medium/Large
- Provides head, face, neck and shoulder coverage from dust and paint spray
- Provides a good field of view.
- Helps protect eyes and face from liquid splash and low energy flying particles and dust
- Head impact protection accessory option available for premium hoods
- Versatile accessories available that can help you adapt the hood to your particular environment
| 3M ID | 7000052767 |
|---|---|
| Keywords | 70071533213,Powered & Supplied Air Respirators,Versaflo V-Series Supplied Air Valves,Versaflo High Durability Hood with Integrated Head Suspension S-533L,Medium Large,Safety,Mining & Metallurgy,Headgear,Assembly & Mechanical,Cleaning,Painting,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Hoods & Headgear |
| Color Family | White |
| Headgear Type | Hood with Suspension |
| Material | Polyurethane Coated Knitted Polyamide Fabric |
| Product Color | White |
| Product Number | S-533L |
| Product Series | S-Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Painting |
| Recommended Industry | General Manufacturing Transportation |
| Supplied Air Respirator Style | Low-Pressure Portable Ambient Air Pump |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Valve Type | Air Regulating Valve |
| Country of Origin | Portugal |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 7.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 9.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 8 |
| Base - Metric Gross Weight | 220.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 23.495 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 555.0000292913971 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.48501697680673067 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.48501697680673067 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 7.5 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 9.25 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 8.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 9094.821 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 220.0 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 23.495 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 782.8755657511315 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.093051895912623 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.48501697680673067 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.149606299212598 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12829.032 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 495.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 220.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.207 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.254 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.244 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93183.2572326562 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 123.45886682353145 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 38.801358144538455 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.527 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 17.6 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 80 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


