3M™ Versaflo™ High Capacity Battery TR-632/37348(AAD), for TR-600 PAPR, 1 EA/Case
3M™ PAPR Batteries are for use with certain 3M™ Powered Air Purifying Respirators
Special Price
$493.21
Regular Price
$580.25
| UPC | 00051131373488 |
|---|---|
| 3M ID | 7100035836 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The TR-632 is a lightweight, high capacity, lithium-ion battery pack for TR-600 series PAPRs. It charges quickly and features a charge level indicator. When equipped with a new high capacity battery (TR 632) and new filter, the TR-600 PAPR assembly has a run time of 8-18 hours. PAPR runtime will vary based on battery age, filter loading, filter or cartridge selection, and user selected air flow setting. Under equivalent conditions, the TR-632 high capacity battery provides extended PAPR run time when compared to the TR-630 standard capacity battery. The TR-632 will charge in less than 4 hours.
- HIGH CAPACITY: TR-600 PAPR assembly equipped with new high capacity battery and new filter have a run time of 8-18 hours
- QUICK TO CHARGE: Charges in less than 4 hours and features a charge level indicator
- EASY AND CONVENIENT: Easy to determine charge level and quick to install on PAPR
- CLEAN AND GO: With the TR-653 Cleaning and Storage Kit, rinse and dunk for easy cleaning
- TWO CHARGING OPTIONS: Power up with either the TR-641N Single Station or TR-644N 4-Station Battery Charger Kit
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100035836 |
|---|---|
| Keywords | 70071618188,Powered & Supplied Air Respirators,NIOSH Approved,Versaflo TR-600 Series Powered Air Purifying Respirators,Versaflo High Capacity Battery TR-632,37348,for TR-600 PAPR,PAPR Parts & Accessories,Emergency Preparedness,Facility Sanitation,Heavy Infrastructure,Industrial Maintenance,3M,Silica |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Color Family | Multi-color |
| Hazard Type | Silica |
| Product Color | Blue Gray |
| Product Number | TR-632 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Composite Finishing Final Finish Paint Preparation Painting Welding |
| Recommended Industry | Design & Construction Facility Sanitation Food Safety Heavy Infrastructure Industrial Maintenance |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 689.0 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 86.33224353062879 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.5189849864538065 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.3498904313580053 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1414.732 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 612.3 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 86.33224353062879 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.5189849864538065 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.3498904313580053 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.9133858267716537 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.527559055118111 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.1102362204724407 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1414.732 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 689.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 612.3 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.074 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.242 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.079 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93183.2572326562 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1417.5723458487628 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1228.400292535785 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.527 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 557.193 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 910 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 910 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 910 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 14 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 65 |
Write Your Own Review


