3m TR-600-HIK Versaflo™ Heavy Industry PAPR Kit, 1 EA/Case
| UPC | 00051131373747 |
|---|---|
| 3M ID | 7100035755 |
| Size | Standard |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M TR-600-HIK Versaflo™ PAPR Helmet Kit
As an authorized seller of 3M products, M-Source offers the 3M Tr 600-HIK Versaflo™ Heavy Industry PAPR Kit, a complete solution for respiratory protection in rugged environments. This kit is engineered by 3M for durability and safety, providing a Powered Air-Purifying Respirator (PAPR) system that includes everything required for immediate use.
The 3M Tr 600 is the core of this system, a powerful motor/blower that delivers a consistent flow of filtered air. Unlike traditional respirators, this 3M Papr Respirator does the work for you, reducing breathing effort and increasing comfort during long shifts. This makes it ideal for demanding jobs in demolition, metalworking, grinding, and construction.
This all-in-one 3M Versaflo Kit is built for heavy industry. The 3M Tr-600-hik features an M-307 Respiratory Hard Hat Assembly, which combines head protection (ANSI Z89.1 Type I, Class G) with a premium visor for eye and face protection. The rugged face shield helps protect against sparks and debris.
The 3M Versaflo Tr-600 system is designed for user control and comfort. It features multiple airflow rate options, allowing the user to select the most easy setting. The ergonomic, high-durability belt fits close to the body, allowing for greater movement in tight spaces.
With the included High-Capacity Battery, this kit delivers extended run time and decreasing downtime for charging. The system is also easy to use, with intuitive, colored touchpoints and visual, audible, and vibrating alarms that signal low airflow or low battery.
As an authorized distributor, M-Source provides this complete 3M Tr 600 kit, which includes the 3M Papr Helmet, motor/blower, high-capacity battery, charger, breathing tube, high-durability belt, and a TR-6530N cartridge. This combination filter provides protection against particulates, organic vapors, and acid gases. Prefilters and spark arrestors are also included to extend the life of your equipment.
Kit Includes:
-
M-307 Respiratory Hard Hat Assembly (Head, eye, & face protection)
-
TR-602N Motor/Blower (the 3M Tr 600 PAPR unit)
-
TR-632 High Capacity Battery
-
BT-30 Length Adjusting Breathing Tube
-
TR-626 High Durability Belt
-
TR-6530N OV/AG/HE Cartridge
-
TR-6500 Filter Cover
-
TR-641N Single Station Battery Charger Kit
-
TR-971 Airflow Indicator
-
BT-926 High Temperature Breathing Tube Cover
-
TR-6600 Prefilter (x2)
-
TR-662 Spark Arrestor (x2)
This product is intended for industrial and occupational use only. It is not for consumer sale or use. All user instructions, warnings, and limitations, as well as all applicable health and safety standards (e.g., U.S. OSHA 29 CFR 1910.134), must be followed. Misuse may result in sickness or death.
- KIT INCLUDES: Respiratory hard hat assembly, PAPR unit, battery and charger, breathing tube, high efficiency particulate and organic vapor/acid gas cartridge, airflow indicator, belt, 2 prefilters, and 2 spark arrestors.
- EASY TO USE: User-friendly design with intuitive, colored interactive touch points; breathing tubes featuring 3M Quick Release Swivel (QRS) connection; pre-calibrated PAPR and tool-free maintenance.
- PROTECTION: Combo cartridge for certain particulates and organic vapors or acid gases found in construction, mold remediation, industrial segments, metal working, grinding, and demolition.
- COMFORTABLE AND ROBUST: PAPR offers multiple airflow rate options; ergonomic design to fit close to the body; and adjustable, high durability belt with flexible air channels.
- RUGGED FACE SHIELD: Rugged, durable face shield with premium coated polycarbonate visor helps protect against sparks and debris.
- UP TO 19.5 HOURS RUN TIME: High capacity battery can last up to 19.5 hours (in certain environments and use) - delivering more run time, less charging time, and reduced downtime.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100035755 |
|---|---|
| Part number | 37374 |
| Keywords | 70071618436,Powered & Supplied Air Respirators,NIOSH Approved,Versaflo TR-600 Series Powered Air Purifying Respirators,Versaflo Heavy Industry PAPR Kit TR-600-HIK,PAPR Systems,Facility Sanitation,Heavy Infrastructure,Industrial Maintenance,3M,Silica |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered Air Respirator Systems |
| Belt Type | High Durability |
| Cartridge or Filter Included | Yes |
| Cartridge or Filter Type | TR-6530N |
| Hazard Type | Mold Silica |
| Headgear Type | Helmet |
| Includes | PAPR Unit TR-602N, Respiratory Hard Hat Assembly M-307, Organic Vapor/Acid Gas/HEPA Cartridge TR-6530N, Filter Cover TR-6500FC, High Capacity Battery TR-632/37348(AAD), Single Station Battery Charger Kit TR-641N/37350 (AAD), Single Station Power Supply TR-941N, Length Adjusting Breathing Tube BT-30, High Durability Belt TR-626, Prefilter TR-6600/37354(AAD), Spark Arrestor TR-662, High Temperature Breathing Tube Cover BT-926/L-199SG, Air Flow Indicator TR-971, Cleaning & Storage Kit TR-653/37373(AAD) |
| Mounting Type | Belt-mounted |
| NIOSH Cartridge or Filter Assigned Color Coding | Magenta/Yellow |
| Product Number | TR-600-HIK |
| Product Series | TR-600 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Composite Finishing Demolition Facility Maintenance Final Finish General Maintenance Health & Safety Testing Machine Operation Paint Preparation Painting Welding |
| Recommended Industry | Aggregates Casting Demolition Design & Construction Facility Sanitation Food Safety Foundries Heavy Industrial Heavy Infrastructure Industrial Maintenance Remediation Shutdown |
| Size | Standard |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 6.967 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4111.532730939478 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 15.35960580642042 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 12.89704233781534 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 67375.95 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 5.85 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | KIT |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4111.532730939478 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 15.35960580642042 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.89704233781534 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 20.35433070866142 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.21259842519685 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.21259842519685 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 67375.95 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.967 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.85 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.517 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.361 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.361 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92389.94855942468 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 306.44254443697986 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 232.1467620806761 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.514 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 105.3 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 18 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 18 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 18 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
| Special Price | $2,050.10 |
| Special Price From Date | May 29, 2025 |


