3M™ Versaflo™ Heavy Duty Tight Fitting Breathing Tube BT-64
3M™ Powered & Supplied Air Breathing Tubes are part of a NIOSH-approved respiratory system
Special Price
$256.44
Regular Price
$301.69
| UPC | 00051131277564 |
|---|---|
| 3M ID | 7100167214 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M Versaflo BT-30 Breathing Tube connects any Versaflo Head top to any Versaflo air source. All BT-Series breathing tubes feature the innovative 3M Quick Release Swivel (QRS) connection for maximum comfort and ease of use. It features a flexible helix that adjusts to the appropriate length for the individual wearer. Recommended application includes assembly, facility maintenance, grinding, machine operations, painting and sanding.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100167214 |
|---|---|
| Keywords | Heavy Duty Breathing Tube |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Eye Protection | No |
| Headgear Type | Tight Fitting |
| Material | Vinyl |
| Product Color | Black |
| Product Number | BT-64 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly General Maintenance Liquid Chemical Handling Painting Spray Coating Spray Insulation Spraying |
| Recommended Industry | Automotive Construction Healthcare Oil & Gas Pharmaceutical Pharmaceutical research and production Remediation |
| Spare Parts | No |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 419.572 G |
| Base - Metric Height Dimension | 40.322 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.953 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 36.195 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 441.1211184627094 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9249979226943346 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.881998963077796 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 15.874803149606299 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.95 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 14.25 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 7228.68 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 400.068 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 40.322 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.953 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 36.195 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


