3M™ Versaflo™ Heavy Duty Holster TR-656, 1 EA/Case
The TR-656 is a heavy duty holster designed for use with the TR-659 Adapter and TR-630 Battery. The holster is designed to keep the battery adapter and battery protected and secure during use.
Special Price
$46.28
Regular Price
$54.45
| UPC | 00051131275355 |
|---|---|
| 3M ID | 7100127543 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Versaflo™ Heavy Duty Holster TR 656 is designed for use with the 3M™ Versaflo™ Battery Adapter TR 659 Adapter and 3M™ Versaflo™ Standard Battery TR 630. The holster is used to keep the battery and adapter combo protected and secure during use. This product is meant for use with 3M™ Belt Mounted Powered Air Purifying Respirator GVP by users that need a new power source to work with their existing systems.
- Heavy Duty
- Durable
- Provides protection and stability for 3M™ Versaflo™ Battery Adapter TR-659
| 3M ID | 7100127543 |
|---|---|
| Keywords | Holster |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Material | Leather |
| Mounting Type | Belt-mounted |
| Product Number | TR-656 |
| Product Series | GVP |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | Metal Fabrication |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 193.275 G |
| Base - Metric Height Dimension | 8.255 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.065 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 169.81248135724618 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.42609843723782215 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.42609843723782215 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 11.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2782.728 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 193.275 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 8.255 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.065 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
Write Your Own Review


