3M Versaflo Headcover with Integrated Head Suspension, S-133L-5, White, Medium/Large, 5 EA/Case
3M™ S-100 Series Powered Air Purifying Respirator Headcovers are available with different suspension and size options.
Special Price
$209.94
Regular Price
$246.99
| UPC | 00051131170711 |
|---|---|
| 3M ID | 7000127428 |
| Size | Medium/Large |
| Packaging | Case |
3M Versaflo Headcover with Integrated Head Suspension, S-133L-5, White, Medium/Large, 5 EA/Case is available to buy in increments of 1
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Versaflo Headcover S-133L-5 in White
3M™ Versaflo™ S-100 Series Integrated Suspension Head Cover has integrated head suspension for full head and face coverage, as well as, limited eye and face protection. Our head cover is a cost-effective headcover that can be used with 3M™ Powered Air Purifying Respirators and Supplied Air Respirator Systems in a wide variety of applications.
- For use with certain 3M™ Powered Air Purifying Respirators and Supplied Air Respirator Systems
- Provides limited head and face coverage
- Provides limited face and eye protection from liquid splash, low energy flying particles and dust
- Provides excellent field of view
- Suitable for applications which require frequent replacement of the entire headtop assembly
- No assembly required; ready to use out of the box
| 3M ID | 7000127428 |
|---|---|
| Keywords | 70071533056,Powered & Supplied Air Respirators,Versaflo V-Series Supplied Air Valves,Versaflo Headcover with Integrated Head Suspension S-133L-5,White,Medium Large,Safety,Transportation,Mining & Metallurgy,Headgear,Emergency Preparedness,Assembly & Mechanical,Cleaning,Painting,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Hoods & Headgear |
| Color Family | White |
| Headgear Type | Head Cover with Suspension |
| Material | Polypropylene |
| Product Color | White |
| Product Number | S-133L-5 |
| Product Series | S-Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Painting |
| Recommended Industry | General Manufacturing Transportation |
| Size | Medium/Large |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 8.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 7.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 11 |
| Base - Metric Gross Weight | 114.305 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.955 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.685 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 27.94 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.25199938879042433 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.2519883656773151 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 8.25 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 7.75 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 11.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.407 FT3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 114.3 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 20.955 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 19.685 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 27.94 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 992.3071027244416 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.8931094453815438 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.2599418283865753 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.05511811023622 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.881889763779526 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.511811023622047 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16261.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 858.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 571.5 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 50.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PCS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101970.67638229765 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 205.02990383193614 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 113.39476455479178 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.39370078740158 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.671 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 51.435 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.28 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 450 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 450 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |
Write Your Own Review


