3M™ Versaflo™ Head Neck and Shoulder Cover M-976/37332(AAD), for M-100 and M-300 Series Welding Helmets, 1 EA/Case
The M-976 provides continuous fabric coverage of the head, neck, and shoulders which helps keep the wearer's hair, neck, and collar clean. Ideal for powder coating, paint spray, or similar applications.
Special Price
$47.31
Regular Price
$55.66
| UPC | 00051131373327 |
|---|---|
| 3M ID | 7000030015 |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The M 976 is designed solely to keep the wearer clean and does not provide additional respiratory protection. Even with the M 976 product installed, the M 100 Series and M 300 Series products have an OSHA APF of 25.
- For use on M-100, M-200, and M-300 Series head tops.
- Continuous coverage of the head, neck and shoulders
- Does not provide additional respiratory protection
- Optional shroud for use with Versaflo™ M-407SG helmets featuring L-153SG Speedglas™ attachment
| 3M ID | 7000030015 |
|---|---|
| Keywords | 70071562253,Powered & Supplied Air Respirators,Versaflo M-Series Headgear,Versaflo Head Neck & Shoulder Cover M-976,37332,for use with M-100 & M-300 Products,Safety,Mining & Metallurgy,Headgear Parts & Accessories,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Color Family | White |
| Headgear Type | Headcover |
| Product Color | White |
| Product Number | M-976 |
| Product Series | M-Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | Marine |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3.503937008 |
| Base - Customary Length Dimension | 15 |
| Base - Customary Width Dimension | 10 |
| Base - Metric Gross Weight | 89.4 G |
| Base - Metric Height Dimension | 8.9 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 38.1 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 25.4 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 525.5905511811023 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.19709326239328057 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.13899925168494345 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.5039370078740157 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 15.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 10.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 8612.886 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 63.049 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 8.9 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 38.1 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 25.4 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


