3M™ Versaflo™ Filter Latch Assembly TR-851/94245(AAD), for TR-800 PAPR 1EA
The TR-851 Filter Latch Assembly is a replacement part for use with the TR-802N blower motor assembly.
Special Price
$6.39
Regular Price
$7.52
| UPC | 00076308942458 |
|---|---|
| 3M ID | 7100150941 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The TR 851 Filter Latch Assembly is a replacement part for use with the TR 802N blower motor assembly.
- Enables simple maintenance of TR-800 blower motors that need a replacement latch.
- Works with all existing 3M™ Versaflo™ TR-600 series filters and cartridges.
| 3M ID | 7100150941 |
|---|---|
| Part number | 94245 |
| Keywords | Intrinsically Safe |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered Air Cartridges & Filters |
| Compatible Respirator | TR-800 Series |
| Product Number | TR-851 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | General Maintenance Metal Processing Painting |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.551968504 |
| Base - Customary Width Dimension | 7 |
| Base - Metric Gross Weight | 6.803 G |
| Base - Metric Height Dimension | 15.24 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.402 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 17.78 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 23.182676286612416 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.014998047696437223 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.004997879483731175 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.5519685039370079 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 379.896 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 2.267 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 15.24 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.402 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 17.78 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


