3M™ Versaflo™ Filter Cover TR-6500FC, for TR-6500 Series Cartridges, 1 EA/Case
The TR-6500FC is a filter cover for use with the TR-6510N, TR-6530N and TR-6590N cartridges. 3M recommends the use of the filter cover to help protect cartridges from damage. It is used to hold the TR-6600 Prefilter or TR-662 Spark Arrestor in place.
Special Price
$17.94
Regular Price
$21.11
| UPC | 00051131373815 |
|---|---|
| 3M ID | 7100021252 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The TR 6500FC is a filter cover for use with the TR 6510N, TR 6530N and TR 6590N cartridges. 3M recommends the use of the filter cover in order to help protect cartridges from physical damage. The filter cover is also used to hold the TR 6600 Prefilter or TR 662 Spark Arrestor in place. The filter cover may be cleaned and reused, and should be replaced when worn or damaged.
- Easy to use.
- Helps protect cartridge from physical damage.
- Enables use of prefilters and/or spark arrestors.
- Enables PAPR to be worn through decontamination showers or rain.
| 3M ID | 7100021252 |
|---|---|
| Part number | 37381 |
| Keywords | 70071622073,Powered & Supplied Air Respirators,NIOSH Approved,Versaflo TR-600 Series Powered Air Purifying Respirators,Versaflo Filter Cover TR-6500FC,for TR-6500 Series Cartridges,Safety,Mining & Metallurgy,Filters & Pre-Filters,3M,Silica |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Hazard Type | Silica |
| Net Weight (Metric) | 115.0 g |
| Product Number | 37381 |
| Product Series | TR-600 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Construction Facility Maintenance Metal Processing Painting |
| Recommended Industry | Healthcare Pharmaceutical |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 4.763779528 |
| Base - Customary Length Dimension | 10 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.763779528 |
| Base - Metric Gross Weight | 115.2 G |
| Base - Metric Height Dimension | 12.1 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.1 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 226.93595387190774 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.25397252603697895 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.223328271593281 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.7637795275590555 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.7637795275590555 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3718.814 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 101.3 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 12.1 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.1 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 270.2009341026556 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.44599515640000736 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.223328271593281 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.118110236220472 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.31496062992126 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.118110236220472 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4427.8 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 202.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 101.3 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93183.2572326562 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 141.09584779832164 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 64.31766036981618 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.527 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 29.174 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 288 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 288 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 288 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 36 |
Write Your Own Review


