3M™ Versaflo™ Economy Hood, S-403L-20, Medium/Large, 20 EA/Case
3M™ Versaflo™ S-Series hoods offer a variety of options for faceseals, collars, shrouds, and suspensions, allowing you to choose the respiratory protection that provides the most value and comfort for your team.
Special Price
$798.79
Regular Price
$939.75
| UPC | 00051131172500 |
|---|---|
| 3M ID | 7000052786 |
| Size | Medium/Large |
| Packaging | Case |
3M™ Versaflo™ Economy Hood, S-403L-20, Medium/Large, 20 EA/Case is available to buy in increments of 1
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Versaflo Hood, S-403L-20, Medium/Large, 20 EA/Case
S-Series visors have an excellent field of view with reduced curvature for decreased reflections and glare. Their new design, plus their protective shipping cartons, minimize the potential for visor creasing and visual distortion. The design of the comfort suspension hood and headcover more closely profiles the wearer’s head for a more streamlined, less bulky appearance. S-Series wearers benefit from excellent airflow distribution for improved comfort. It also features the innovative 3M Quick Release Swivel (QRS) connection with compatible 3M breathing tubes. Recommended for automotive, food and beverage manufacturing, manufacturing, military maintenance, repair and operation (MRO), pharmaceutical and transportation industries.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000052786 |
|---|---|
| Part number | S-403L-20 |
| Keywords | 70071534468,Powered & Supplied Air Respirators,Versaflo V-Series Supplied Air Valves,Versaflo Economy Hood,S-403L-20,Medium,Large,Safety,Mining & Metallurgy,Headgear,Emergency Preparedness,Assembly & Mechanical,Cleaning,Painting,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Hoods & Headgear |
| Color Family | White |
| Headgear Type | Hood |
| Material | Polypropylene Coated Non-woven Polypropylene |
| Product Color | White |
| Product Number | S-403L-20 |
| Product Series | S-Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Painting |
| Recommended Industry | General Manufacturing Transportation |
| Size | Medium/Large |
| Supplied Air Respirator Style | Low-Pressure Portable Ambient Air Pump |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Valve Type | Air Regulating Valve |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 259.65 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 238.68790650967128 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.5724302637630346 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.4290195622117718 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3911.394 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 194.6 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4773.757825074706 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.448605275260693 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.580391244235436 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.488188976377952 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.976377952755904 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 20.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 78227.875 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.193 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.892 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.241 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.609 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.533 M |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86836.78784680404 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 213.84839431933125 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 137.28625990776698 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.423 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 62.272 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 320 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 320 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


