3M™ Venture Tape™ Metal Building Facing Tape 1568CW, White, 72 mm x 45.7m, 16 Rolls/Case
3M™ Venture Tape™ Metal Building Facing Tape 1568CW is a white cold-weather facing tape designed to be used as a vapor seal for faced insulation. This strong, durable tape is tri-directionally reinforced and made of white polypropylene film, scrim and metalized PET. This tape is also designed to perform exceptionally well in low-temperature applications with its cold-weather acrylic pressure-sensitive adhesive, perfect for vapor-sealing faced insulation on buildings. This metalized 2.83 in tape meets standards ASTM C1136 Type II and IV and backing has a perm rating of Perm 0.02. Tape matches Alpha-VR-R. When you need a long-lasting vapor seal for white-faced insulation, count on 3M™ Venture Tape™ Metal Building Facing Tape 1568CW.
Special Price
$34.34
Regular Price
$40.40
| UPC | 00051128957394 |
|---|---|
| 3M ID | 7100043851 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Venture Tape™ Metal Building Facing Tape 1568CW is a white cold-weather facing tape designed to be used as a vapor seal for faced insulation.
This strong, durable tape is tri-directionally reinforced and made of white polypropylene film, scrim and metalized PET. This tape is also designed to perform exceptionally well in low-temperature applications with its cold-weather acrylic pressure-sensitive adhesive, perfect for vapor-sealing faced insulation on buildings.
This metalized 2.83 in tape meets standards ASTM C1136 Type II and IV and backing has a perm rating of Perm 0.02. Tape matches Alpha-VR-R.
When you need a long-lasting vapor seal for white-faced insulation, count on 3M™ Venture Tape™ Metal Building Facing Tape 1568CW.
- MEETS TECHNICAL STANDARDS: Meets ASTM C1136 Type II and IV standards
- TRI-DIRECTIONAL REINFORCEMENT: Provides tri-directional reinforcement
- COLD-WEATHER USE: Bonds well in cold weather conditions due to its specifically designed acrylic adhesive
- SEALING: Provides excellent vapor seal for faced insulation
- PERM RATING: Tape backing has PERM rating of 0.02
- ALPHA VR-R - Tape matches Alpha-VR-R
| 3M ID | 7100043851 |
|---|---|
| Keywords | 3m venture tape metal building facing 1568cw white 2.83 in polypropylene metalized ped cold weather acrylic pressure-sensitive adhesive vapor seal faced insulation tri-directional reinforcement |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 5.5 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 1568CW |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.635 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 90.74999646062284 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.3999353648739727 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.3712752707899385 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.5 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1487.126 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.622 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1895.2595779207306 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 23.208062340202062 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 21.951427445748262 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.401574803149606 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31057.74 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10.527 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 9.957 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.315 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.314 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.314 M |
| Shipper - Item Quantity | 16 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83724.5768979727 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 661.3867865546327 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 592.688541035203 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.372 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 268.839 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 432 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 432 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


