3M™ Venture Tape™ Metal Building Facing Tape 1547CW, White, 72 mm x 45.7 m, 16 Rolls/Case
| UPC | 00051128957202 |
|---|---|
| 3M ID | 7100043931 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Venture Tape™ Metal Building Facing Tape 1547CW is a white metalized facing and general purpose tape designed specifically for cold weather and vapor seal applications.
This tri-directionally reinforced tape is made with a 3-ply laminate composed of white polypropylene (PP) film, fiberglass scrim and a metalized polyester (PET). In addition to its reinforced strength, this tape also conforms to irregular surfaces and is mold resistant, making it ideal as a vapor seal on Lamtec™ WMP™-VR-R Plus facings.
This high-performing 2.83 in tape is coated with a special cold weather acrylic pressure-sensitive adhesive that applies in temperatures as low as -10 °F (-23 °C).
For durable, cold-weather bonding and vapor sealing, use 3M™ Venture Tape™ Metal Building Facing Tape 1547CW.
- LOW-TEMPERATURE APPLICATION: Applies at cold temperatures as low as -10 °F (-23 °C)
- HIGH PERFORMANCE: Provides high performance vapor seal on Lamtec™ WMP™-VR-R Plus facings
- MOLD RESISTANT: Resists mold for longer-lasting applications
- CONFORMABLE: Conforms to curved and irregular surfaces
- DURABLE: Offers reliable results from tri-directional reinforcement
| 3M ID | 7100043931 |
|---|---|
| Keywords | 3m venture tape metal building facing 1547cw white 2.83 in polypropylene fiberglass metalized polyester pet cold weather acrylic adhesive reinforced low temperature mold resistant vapor seal applications irregular surfaces |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 4.1 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.1 mm |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 1547CW |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.375 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.37519685 |
| Base - Metric Gross Weight | 622.313 G |
| Base - Metric Height Dimension | 136.525 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 136.53 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 86.675074924953 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.3719653176705773 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.3719653176705773 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.375 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.375196850393701 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1420.35 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 622.313 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 136.525 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 136.53 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1895.2595779207306 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 23.201448472336516 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 21.951427445748262 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.401574803149606 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31057.74 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10.524 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 9.957 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.315 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.314 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.314 M |
| Shipper - Item Quantity | 16 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83724.5768979727 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 661.3867865546327 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 592.688541035203 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.372 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 268.839 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 432 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 432 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


