3M™ Venture Tape™ Metal Building Facing Tape 1531CW, White, 72 mm x 45.7 m, 16 Rolls/Case
| UPC | 00051128956151 |
|---|---|
| 3M ID | 7100043747 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Venture Tape™ Metal Building Facing Tape 1531CW is a film/scrim/kraft faced tape designed for vapor seal applications, including Lamtec® WMP-10 faced insulation.
Flexible and durable, this 7 mil tri-directionally reinforced tape conforms well to irregular surfaces and curves while offering excellent resistance to weather, mold, UV and environmental conditions. Plus, it offers good puncture and tear resistance.
This easy-to-use, white-colored tape requires no special tools or application methods and adheres on contact to a variety of substrates, including metal. Designed with acrylic adhesive that performs well in sub-zero to tropical temperatures, it performs in temperature ranges of -40 °F/-40 °C to 185 °F/85 °C. From cold to hot conditions, this adhesive offers consistent reliability.
The 2.83 in tape is UL723 Classified (0/5 Flame/Smoke Rating). This facing meets ASTM C1136 type II and IV.
Achieve a durable vapor seal on your exterior building insulation with 3M™ Venture Tape™ Metal Building Facing Tape 1531CW.
- FSK BACKING: Polypropylene film/scrim/kraft laminate design makes it ideal for vapor seal applications
- COLD-WEATHER ACRYLIC ADHESIVE: Performs in temperature ranges of -40 °F/-40 °C to 185 °F/85 °C due its specially formulated acrylic adhesive
- DURABLE: Tape features good tear and puncture resistance
- CONFORMABLE: Conforms well to curved and irregular surfaces
- VAPOR SEAL DESIGN: Works to seal vapors on Lamtec® WMP-10 faced insulation
- UL723 CLASSIFIED: UL723 Classified, 0/5 Flame/Smoke Rating, ULC File @R10984
| 3M ID | 7100043747 |
|---|---|
| Keywords | 3m venture tape metal building facing 1531cw white 2.83 in acrylic adhesive cold hot low temperature sub-zero tropical irregular surface conformable vapor seal applications insulation weather mold uv tear resistant exterior substrates metal |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 6.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 1531CW |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.75 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.726 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 146.05 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 146.05 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 99.1875054616251 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.6005560234622112 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.5674866841344797 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1625.392 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.711 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 146.05 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 146.05 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1895.2144203501005 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 26.40035589663909 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 25.08640081401722 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.401574803149606 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31.057 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 11.975 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 11.379 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.315 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.314 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.314 M |
| Shipper - Item Quantity | 16 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83724.5768979727 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 747.367068806735 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 677.332821978465 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.372 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 307.233 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 432 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 432 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

