3M™ Venture Tape™ Mastik Tape 1580, Silver, 3 in x 100 ft, 16 Rolls/Case
A 2.0 mil aluminum foil coated with a heavy application of mastic adhesive
Special Price
$63.19
Regular Price
$74.34
| UPC | 00750351258055 |
|---|---|
| 3M ID | 7100043924 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Applies easily to both fibrous and sheet metal ducts and conforms to irregular surfaces
- UL723 Classified (0/5 Flame/Smoke Rating)
- High deposition adhesive
- Provides water resistant bond
| 3M ID | 7100043924 |
|---|---|
| Keywords | 3M, aluminum foil tape, Venture Tape, aluminum tape, foil tape 1580, mastic adhesive tape, high deposition adhesive, water-resistant tape, UL723 classified tape, flame smoke rating tape, fibrous ducts tape, sheet metal ducts tape, automotive tape, manufacturing tape, transportation tape, aerospace tape, appliance tape, commercial vehicles tape, specialty vehicles tape, heavy industrial tape, interior tape, marine tape, metalworking tape, OEM tape, personal recreation vehicles tape, rail tape, two wheel vehicles tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing Material | Aluminum Foil |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 1580 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 6.625 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.62480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.531 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 168.275 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 168.27 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 131.6679424697432 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 3.375277234050476 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 3.2981154422857686 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.625 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.624803149606299 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2157.651 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.496 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 168.275 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 168.27 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2512.2254968919387 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 53.99782187694207 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 52.7698470765723 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.968503937007874 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.488188976377952 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.488188976377952 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 41.168 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 24.493 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 23.936 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.304 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.368 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.368 M |
| Shipper - Item Quantity | 16 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 119667.56216977001 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1992.9788501512933 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1899.7144947566028 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 52.75590551181102 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.961 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 861.696 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.34 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Item Quantity | 576 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 576 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


