3M™ Venture Tape™ Mastik Tape 1580, Silver, 2 in x 100 ft, 24 Rolls/Case
A 2.0 mil aluminum foil coated with a heavy application of mastic adhesive
Special Price
$42.11
Regular Price
$49.54
| UPC | 00750351258048 |
|---|---|
| 3M ID | 7100110020 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Applies easily to both fibrous and sheet metal ducts and conforms to irregular surfaces
- UL723 Classified (0/5 Flame/Smoke Rating)
- High deposition adhesive
- Provides water resistant bond
| 3M ID | 7100110020 |
|---|---|
| Keywords | 3M, aluminum foil tape, Venture Tape, aluminum tape, foil tape 1580, mastic adhesive tape, high deposition adhesive, water-resistant tape, UL723 classified tape, flame smoke rating tape, fibrous ducts tape, sheet metal ducts tape, automotive tape, manufacturing tape, transportation tape, aerospace tape, appliance tape, commercial vehicles tape, specialty vehicles tape, heavy industrial tape, interior tape, marine tape, metalworking tape, OEM tape, personal recreation vehicles tape, rail tape, two wheel vehicles tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing Material | Aluminum Foil |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 1580 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 6.625 |
| Base - Customary Length Dimension | 2 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.62480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.021 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 168.275 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 168.27 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 87.77862831316214 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.2509196969076 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.2002133766050784 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.625 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.624803149606299 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1438.434 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.998 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 168.275 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 168.27 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2522.999971196793 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 53.99782187694207 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 52.79850717065633 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 41344.562 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 24.493 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 23.949 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.83 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 36.83 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 122108.5119335593 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1993.9995904252094 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1900.746258143628 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 53.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 2.001 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 862.164 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 134.62 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


