3M™ Venture Tape™ High Performance Cloth Duct Tape 1556, Black, 1.88 in x 60.1 yd, 24/Case
| UPC | 00750351155620 |
|---|---|
| 3M ID | 7010302898 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A Venture Tape Unlike Any Other
A high quality polyethylene cloth tape coated with a natural rubber pressure sensitive adhesive system, our 3M™ Venture Tape™ High Performance Cloth Duct Tape 1556 has extremely high tack, high peel and adheres to corners and irregular surfaces. The polyethylene-coated, cloth-reinforced backing conforms to curved surfaces and resists moisture and humidity while the natural rubber adhesive gives you instant stick and long-term hold. The tape tears easily, across or down, without curling. It is removable with little or no adhesive residue up to three months after application. It measures 12 mil thick and is capable of stretching up to 15 percent beyond its original length.
Recommended Applications
Patching Reinforcing Tabbing Taping/splicing insulation Capping pipe Securing conduit ends Marking Labeling
Temporary repair
Built to Stick
3M's family of rugged cloth and duct tapes adheres to most surfaces for applications ranging from bundling to moisture proofing, sealing to splicing, reinforcing to hanging poly drapes. Available in a variety of colors and strengths, they're known best for their hand tearability, high tensile strength and conformability.
- Designed for general use in MRO/construction applications
- Removes cleanly for up to three months when applied indoors
- Sticks immediately and stays on reliably
- Strong water-resistant backing resists wear and light abrasion
- Provides a tight, moisture-resistant seal in many containment situations
- Conforms to irregular surfaces
- Available in silver and black colors
| 3M ID | 7010302898 |
|---|---|
| Part number | 1556 |
| Keywords | duct-tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Duct Tapes |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | 1556 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.88 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 165.1 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 165.1 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 84.50000561418446 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.9400679072269227 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.9378632846050738 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1384.707 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.879 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 165.1 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 165.1 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2159.5206438444375 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 47.50000534620986 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 46.511999308983086 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.186614173228346 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.311811023622047 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.311811023622047 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 35388.203 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 21545.64 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 21097.488 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.954 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 33.812 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 33.812 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 76828.89381526795 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1318.364327865568 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1255.8235933289618 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.259 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 569.632 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Item Quantity | 648 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 648 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

