3M™ Venture Tape™ FSK Facing Tape 1525CW, Silver, 99 mm x 45.7 m, 12 Rolls/Case
| UPC | 00750351500154 |
|---|---|
| 3M ID | 7100043850 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ FSK Facing Tape 1525CW is an adhesive tape that is used for sealing and patching FSK-faced duct wrap insulation, as well as a vapor seal for reinforced aluminum faced fiberglass, mineral wool thermal insulation, and sheet metal.
Made with foil/scrim/kraft (FSK) lamination that is coated with a solvent acrylic, pressure-sensitive adhesive, this tape bonds and seals at temperatures as low as -10 °F (-23 °C). While designed for cold weather, it also offers excellent performance in demanding heat and humidity conditions. It easily conforms to irregular surfaces and shapes and offers easy removal for a simple application process.
This tape meets the UL723 flame/smoke rating, as well as the ASTM specification C1136, Type II and IV, for safe use. For best results, store tape in a cool, dry environment.
Achieve a durable seal during demanding and cold weather applications with 3M™ FSK Facing Tape 1525CW.
- MULTI-USE: Foil, scrim and kraft laminate backing is made for use on fibrous and sheet metal ducts
- COLD WEATHER USE: Bonds and seals in temperatures as low as -10 °F due to its specifically designed acrylic adhesive
- DURABILITY: Offers durability and strength with its reinforced scrim
- CONFORMABILITY: Backing conforms well to curved or irregular surfaces
- UL723 CLASSIFIED: Meets UL 723 Flame/Smoke Rating
- ASTM C1136: Type II and IV
| 3M ID | 7100043850 |
|---|---|
| Part number | 1525CW |
| Keywords | 3m venture tape fsk facing 1525CW natural aluminum 3.8 in adhesive durable flexible backing easy normal cold hot low temperature humidity weather mold uv tear resistance vapor seal foil laminate sheet metal ducts irregular surfaces duct board blankets |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 4.0 mil |
| Backing Material | Foil Scrim Kraft |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.1 mm |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 1525CW |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.625 |
| Base - Customary Length Dimension | 4 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.62519685 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.998 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 142.875 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 142.88 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 126.56690667712044 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.2002133766050784 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.1561209241681025 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.625 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.625196850393701 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2074.06 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.978 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 142.875 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 142.88 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1895.2144203501005 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 27.200633908370197 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 25.871246467395384 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.401574803149606 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31.057 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 12.338 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 11.735 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.315 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.314 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.314 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83724.5768979727 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 769.4132950252227 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 698.5236546196754 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.372 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 316.845 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 324 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 324 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


