3M™ Venture Tape™ FSK Facing Tape 1525CW, Silver, 72 mm x 45.7 m, 16 Rolls/Case
| UPC | 00750351152537 |
|---|---|
| 3M ID | 7100043764 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ FSK Facing Tape 1525CW is an adhesive tape that is used for sealing and patching FSK-faced duct wrap insulation, as well as a vapor seal for reinforced aluminum faced fiberglass, mineral wool thermal insulation, and sheet metal.
Made with foil/scrim/kraft (FSK) lamination that is coated with a solvent acrylic, pressure-sensitive adhesive, this tape bonds and seals at temperatures as low as -10 °F (-23 °C). While designed for cold weather, it also offers excellent performance in demanding heat and humidity conditions. It easily conforms to irregular surfaces and shapes and offers easy removal for a simple application process.
This tape meets the UL723 flame/smoke rating, as well as the ASTM specification C1136, Type II and IV, for safe use. For best results, store tape in a cool, dry environment.
Achieve a durable seal during demanding and cold weather applications with 3M™ FSK Facing Tape 1525CW.
- MULTI-USE: Foil, scrim and kraft laminate backing is made for use on fibrous and sheet metal ducts
- COLD WEATHER USE: Bonds and seals in temperatures as low as -10 °F due to its specifically designed acrylic adhesive
- DURABILITY: Offers durability and strength with its reinforced scrim
- CONFORMABILITY: Backing conforms well to curved or irregular surfaces
- UL723 CLASSIFIED: Meets UL 723 Flame/Smoke Rating
- ASTM C1136: Type II and IV
| 3M ID | 7100043764 |
|---|---|
| Part number | 1525CW |
| Keywords | 3m venture tape fsk facing 1525CW natural aluminum 2.8 in adhesive durable flexible backing easy normal cold hot low temperature humidity weather mold uv tear resistance vapor seal foil laminate sheet metal ducts irregular surfaces duct board blankets |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 4.0 mil |
| Backing Material | Foil Scrim Kraft |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.1 mm |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 1525CW |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.68 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 90.74999646062284 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.4991433828571676 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.4815064018823774 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1487.126 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.672 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1904.6710869012288 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 24.949714211462595 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 23.69528393963064 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.43779527559055 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31211.967 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11.317 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.748 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.592 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.432 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.432 CM |
| Shipper - Item Quantity | 16 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87019.85907908823 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 708.9978166960789 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 639.7726663700273 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.22834645669291 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.426 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 290.196 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.098 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 432 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 432 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

