3M™ Venture Tape™ FSK Facing Tape 1525CW, Silver, 6 in x 50 yd, 8 Rolls/Case
| UPC | 00051128955871 |
|---|---|
| 3M ID | 7100043912 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ FSK Facing Tape 1525CW is an adhesive tape that is used for sealing and patching FSK-faced duct wrap insulation, as well as a vapor seal for reinforced aluminum faced fiberglass, mineral wool thermal insulation, and sheet metal.
Made with foil/scrim/kraft (FSK) lamination that is coated with a solvent acrylic, pressure-sensitive adhesive, this tape bonds and seals at temperatures as low as -10 °F (-23 °C). While designed for cold weather, it also offers excellent performance in demanding heat and humidity conditions. It easily conforms to irregular surfaces and shapes and offers easy removal for a simple application process.
This tape meets the UL723 flame/smoke rating, as well as the ASTM specification C1136, Type II and IV, for safe use. For best results, store tape in a cool, dry environment.
Achieve a durable seal during demanding and cold weather applications with 3M™ FSK Facing Tape 1525CW.
- MULTI-USE: Foil, scrim and kraft laminate backing is made for use on fibrous and sheet metal ducts
- COLD WEATHER USE: Bonds and seals in temperatures as low as -10 °F due to its specifically designed acrylic adhesive
- DURABILITY: Offers durability and strength with its reinforced scrim
- CONFORMABILITY: Backing conforms well to curved or irregular surfaces
- UL723 CLASSIFIED: Meets UL 723 Flame/Smoke Rating
- ASTM C1136: Type II and IV
| 3M ID | 7100043912 |
|---|---|
| Keywords | 3m venture tape fsk facing 1525CW silver 6 in adhesive durable flexible backing easy normal cold hot low temperature humidity weather mold uv environmental tear resistance vapor seal foil laminate sheet metal ducts irregular surfaces duct board blankets |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 4.0 mil |
| Backing Material | Foil Scrim Kraft |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.1 mm |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 1525CW |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 6 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.542 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 3.399528082890812 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 3.3311847816135 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.5 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.105 FT3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.511 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 152.4 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1943.3931545028445 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 28.000911920101302 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 26.649478252908 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.716535433070867 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31846.508 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.701 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 12.088 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.323 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.314 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.314 M |
| Shipper - Item Quantity | 8 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85311.19424443573 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 791.4595212437105 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 719.5359128285161 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.398 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 326.376 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 216 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 216 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

