3M™ Venture Tape™ Double Sided Polyethylene Foam Glazing Tape VG7132, Black, 3/8 in 250 ft, 31 mil, 53 Roll/Case
3M™ Venture Tape™ Double Coated PE Foam Glazing Tape VG7132 is 1/32" thick closed cell, crosslinked polyethylene foam tape coated with rubber based adhesive on one side and acrylic based adhesive on the other (liner side) with a 4 mil blue poly easy release liner.
Special Price
$20.91
Regular Price
$24.60
| UPC | 00051128966051 |
|---|---|
| 3M ID | 7100043801 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Easily die cut.
- Low application temperature
- Great chemical resistance.
- Low compression set.
- Better conformability, cushioning and vibration damping.
| 3M ID | 7100043801 |
|---|---|
| Part number | VG7132 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foam Tapes > General Purpose Foam Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyethylene |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 24.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 250.0 LNFT |
| Base - Customary Width Dimension | 0.375 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 268.358 G |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.009 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 76.73479520187387 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.5916281175540937 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.5080200092431008 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1257.458 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 230.434 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4066.94451184178 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 31.35634755055514 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 26.9250560806391 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 20.47244094488189 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.094488188976378 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.094488188976378 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 66645.28 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 14.223 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 12.213 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.52 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.358 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.358 M |
| Shipper - Item Quantity | 53 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 53 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 53 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 126319.15027609582 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 875.2351808739639 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 726.9765141772557 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 66.14173228346456 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 2.07 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 329.751 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.68 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Item Quantity | 1431 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1431 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


