3M™ Venture Tape™ Double Coated Tape 514CWR, Red, 37.12 mm x 50 m, 0.01 mm, 32 Roll/Case
| UPC | 00051128962176 |
|---|---|
| 3M ID | 7100037557 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Versatile and Resilient Design
Ready to withstand a broad range of environmental conditions, 3M™ Venture Tape™ Double Coated PET Tape 514CWR is a resilient, high performance tape. This product is a red, double coated polyester (PET) film tape coated on both sides with an acrylic pressure sensitive adhesive (PSA). This PET tape is versatile and cost effective. Specifically made for demanding bonding applications, this red double coated tape produces permanent bonds on foams, plastics, metals and composite materials. Featuring UV resistance, this polyester film tape performs well at high and low temperatures. This PET tape also provides excellent peel, tack and shear strength, making it an ideal solution for a variety of applications.
Recommended Applications
3M™ Venture Tape™ Double Coated PET Tape 514CW can be used across many industries for a variety of applications, but is ideal for:
Paper Splicing
High Performance for Tough Environments
3M™ Venture Tape™ Double Coated PET Tape 514CWR is ready to provide the high performance you've come to expect from 3M tapes and adhesives. Meet the demands of difficult bonding applications with a tape designed to withstand a wide range of environmental conditions. Discover the versatility and bonding strength of 3M™ Venture Tape™ Double Coated PET Tape 514CWR and enjoy the advantages of this resilient tape design.
- Specifically designed for difficult bonding applications
- Performs well at high and low temperatures
- High performance tape provides peel, tack and shear strength
- Offers excellent UV and temperature resistance
- Acrylic adhesive is versatile and bonds to a wide variety of substrates
| 3M ID | 7100037557 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Venture Tape, Double Coated PET Tape, high performance tape, polyester backing, acrylic adhesive, double coated polyester film, bonding to metals, bonding to plastics, bonding to composite materials, UV resistance, temperature resistance, peel strength, tack strength, shear strength, difficult bonding applications, high temperature performance, low temperature performance, versatile adhesive, substrates bonding, pressure sensitive adhesive, PSA, film tape, cost effective tape, permanent bonds, foams bonding, demanding applications tape, paper splicing, industries tape, design tape, construction tape, manufacturing tape, industrial tape, building tape, site work tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Bonding Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyester |
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Product Number | 514CWR |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 362.874 G |
| Base - Metric Height Dimension | 130.81 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 37.998 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 130.81 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 39.66543366157598 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8000002292807527 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7839483719710717 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.15 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.495984251968504 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.15 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.65 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 355.593 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 130.81 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 37.998 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 130.81 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1559.0584133924174 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 26.276897029815558 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 25.086347903074294 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.559055118110237 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.141732283464567 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.141732283464567 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25548.39 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11919.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 11378.976 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 32 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 32 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 32 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 54555.227220690664 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 745.1624461848862 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 677.3306173558431 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.51968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 35.826771653543304 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 35.826771653543304 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 0.894 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 307.232 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.08 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 0.91 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 0.91 M |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

